Autoostja spikker: mida peab kasutatud sõiduki ostmisel tähele panema?

Kammi läbi müügikuulutused ja kauple julgelt hinda alla.Foto: kuvatõmmis Autodiiler.ee kodulehelt

Kahtlemata on autot odavam osta kasutatuna kui päris uuena, aga sellevõrra tuleb olla valvsam, et keegi sulle kotti pähe ei tõmbaks. Kõige kehvemal juhul võib kasutatud sõidukiga minna nii, et võtmed saad kätte soodsalt, aga pärast taod remondikuludega kõik säästetud eurod kinni. Mida siis tähele panna, et nii ei juhtuks?

Kaardista oma vajadused ja eelarve

Enne kui lähed autot valima, mõtle hoolega läbi, millisel otstarbel sa seda kasutama hakkad. Kas vajad igapäevasteks linnasõitudeks kompaktautot või on sul tarvis suuremat pereautot pikemateks reisideks? Mida selgemini tead, milline auto sulle sobib, seda lihtsam on valikut teha.

Samuti pane paika, millised on sinu eelarvepiirangud. Arvesta, et lisaks auto hinnale tuleb maksta ka kindlustust, hoolduskulusid ja makse. Sinna hulka käib ka automaks, mis hakkab mitte liiga kauges tulevikus otseselt mõjutama iga autoomaniku rahakotti. Automaks koosneb kahest osast: registreerimistasust ja iga-aastasest maksust. Registreerimistasu tuleb tasuda auto ostmise järel, aastamaks sõltub sõiduki vanusest, kütusetüübist ja CO2 heitkogusest.

Enne ostu tasub kindlasti kasutada automaksu kalkulaatorit, mis on abiks näiteks Autodiiler.ee lehel. Sisestades auto numbrimärgi, saad kohe teada, kui palju tuleb konkreetse auto pealt aastamaksu ja registreerimistasu välja käia. Nii saad ostuotsust tehes võtta arvesse ka tulevasi kulutusi, mitte ainult ostuhinda.

Uuri ja võrdle mudeleid

Kui oled oma vajadused ja eelarve paika pannud, on aeg teha veidi uurimistööd. Vaata internetist müügikuulutusi. Heaks infoallikaks autode müügikuulutuste osas on Autodiiler.ee veebiportaal, kus iga kuulutuse juures on kirjas, kui palju automaksu peale hakkab kuluma. Võrdle erinevaid automarke ja mudeleid, keskendudes nende tehnilistele omadustele, kütuse- ja hoolduskuludele. Vaata ka kindlustuse hindu, sest need võivad sõltuvalt mudelist ja vanusest märkimisväärselt erineda. Samuti tasub silmas pidada, et mõne margi puhul võib varuosade kättesaadavus olla keerulisem ja kulukam.

Kontrolli auto ajalugu

Kasutatud autot ostes on eluliselt tähtis teada, milline on sõiduki ajalugu. Üks käepärane vahend auto ajaloo kontrollimiseks on carVertical, kust saad auto VIN-koodi järgi päringut tehes kontrollida sõiduki avariide ajalugu, läbisõitu, varasemaid ülevaatusi, omanikuvahetusi ning isegi vargustega seotud infot. Kuigi sellised teenused ei pruugi alati olla 100% täielikud, annavad nad siiski väärtuslikku infot võimalike riskide ja varjatud probleemide kohta.

Tee proovisõit ja hinda auto seisukorda

Tee proovisõite erinevate autodega, et saada aimu nende käsitsemisest ja mugavusest. See annab sulle vahetu tunnetuse, kuidas auto käitub ja kas see vastab su ootustele. Proovisõidul jälgi, kuidas auto kiirendab ja pidurdab, ning kuula hoolikalt võimalikke kahtlaseid helisid.

Kontrolli auto üldist seisukorda, sh keret, rehve, pidureid, vedrustust jne. Kui võimalik, too auto mehaaniku juurde ülevaatusele. Spetsialist suudab tuvastada varjatud vigu, mida tavainimese silm ei pruugi märgata.

Tehingu sõlmimine ja paberimajandus

Kui oled auto välja valinud, püüa hinnast alla tingida. Reeglina ei ole müügikuulutuses kirjas olev number kivisse raiutud. Kui hind on paigas, tutvu hoolikalt müügilepinguga ja veendu, et oled kõikidest lepingutingimustest korralikult aru saanud.

Pärast tehingu sõlmimist on järgmine samm auto enda nimele registreerimine ja kindlustuse sõlmimine. Eestis on kohustuslik liikluskindlustus, kuid soovitatav on kaaluda ka kaskokindlustust, eriti kui tegemist on kallima või uuema autoga.

Hooldus aitab ennetada suuremat remonti

Kasutatud auto vajab tihedamat hooldust kui uus sõiduk, mistõttu on oluline pidada kinni tootja soovitatud hooldusgraafikust. Väiksemate probleemidega tegelemine aitab vältida suuremaid ja kulukamaid remonditöid. Samuti on alati hea kasutada usaldusväärset müüjat ja küsida ekspertidelt nõu, eriti kui sul endal autodega seonduvate teadmiste osas kogemust napib.

Mine vaata kindlasti ka autodiiler.ee veebilehte, otsi endale uus ägedam igapäevasõiduk või põnev hobiauto!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.