Autoeksperdi blogi

Meeldetuletus: kuidas esimese lumega ohutult liigelda?

Täna hommikul maha sadanud lumi ning tekkinud libedus saabusid nii mõnelegi autojuhile üllatusena. Praegu novembris on olud veel eriti muutlikud ning oht võib varitseda igal kilomeetril.

Avariisid tekib siis sageli, sest inimesed kas pole veel jõudnud rehve vahetada või pole harjunud arvestama pikema arvestama pikema pidurdusteekonna või halvenenud juhitavusega. Mida peaks esimese lumega liigeldes seega kindlasti meeles pidama?

Rehvid ja pidurid korda: See on siililegi selge, et kõige tähtsam asjaolu talvistele elementidele vastu minnes on talverehv. Kui need on olemas, tasub kontrollida nende rõhku, mustrit ja üldist seisukorda.

Kui rehvijooks on kulunud, siis on mõistlik kiiremas korras uued leida või siis kui tõesti vaja, väga ettevaatlikult liigelda. Sellegipoolest peab meenutama, et ohutuse loomisel ei piisa ainult rehvist.

Järgmisena tulevad ette kohe pidurid, mida tuleb lisaks nende heas töökorras hoidmisele ka oskuslikult rakendada. Libedaga on pidurdusteekond oluliselt pikem. Pidurite plokki vajutamine võib lõppeda halvesti, sageli kasutatakse nn tippimist.

Sõida kaitslikult: Pikivahe hoidmine on tark tegu igal aastaajal, aga esimese lume korral on sageli see isegi veel tähtsam. Kunagi ei või teada, kas eesoleval autol on rehvid, pidurid ning juhipoolne võimekus olukorda hinnata pädevas seisus.

Liikluses loeb teatavasti aga iga sentimeeter, mistõttu tasuks pikivahet hoides lähtuda alati kolme sekundi reeglist või jälgida pikivahe teemärgiseid.

Kiirus tuleb valida oludele sobiv, musta jääga kaetud tavaliselt 70 km/h läbitava kurvi puhul peaks hoogu kindlasti maha võtma. Tavapärasest rohkem tuleb vaadelda ka teiste liiklejate käitumist ning ennetada võimalikke probleeme.

Planeeri aega: Kiirustamine toob sageli kaasa õnnetusi. Väljas esimest lund nähes on teada tuntud fakt, et liiklus on aeglasem, tavapärasest ohtlikum ning ettearvamatum.

Isegi kui sul on kiire, siis varu aega ning sõida liikluses võimalikult rahulikult ning ettenägelikult. Ükski inimene ei suuda oma aega ideaalselt planeerida ja alati õigeks ajaks jõuda, ent talvisel ajal on ajaliste korrektuuri parandamise nimel kiirustamine ilmselt ohtlikuim tegevus üldse.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.