If Kindlustuse blogi

Kes maksab kahjud, kui rott närib auto sisustust või elektrijuhtmed?

Rottide poolt kahjustada saanud juhtmestik.Foto: Shutterstock

Kui auto jäi sel talvel pikemaks ajaks garaaži seisma, võib omanikku uuesti autosse istudes tabada ebameeldiv üllatus: hambajäljed istmetel või polsterduse tükid põrandal. Mida teha, kui rott käib salaja auto kallal ja kes maksab sel juhul kahjud?

Rotid võivad teha palju kurja

Näriliste põhjustatud kahju ei piirdu ainult keldrites ja pööningutel leiduva varaga – rotid võivad hävitada kõike, millele nad ligi pääsevad. Autosse pole rotil raske sisse ronida, sinna külmal talvel endale pesa ehitada ning selle käigus autos ka mõne olulisema juhtme hävitada. Soe mootor meelitab närilised kohale ning arvestada tuleb sellega, et rott pääseb ligi nii salongi kui kapoti alla.

Näiteks on olnud juhtumeid, kus rotid närivad läbi suunatulede juhtmed ja kustunud tule tegelik põhjus selgub alles siis, kui ka uus pirn põlema ei hakka. Rott võib närida läbi ka kõik muud juhtmed või näiteks aknapesuvedeliku vooliku, ja selleks, et kahju peatada, tuleks lasta hoolduses kontrollida ega rott pole end kuskile püsivalt sisse seadnud.

Selleks, et ennetada liigikaaslaste uut pealetungi, tasub autot hoida garaaži asemel mõnda aega hoovis või tänaval külma käes.

Kes maksab kahjud?

Rottide tekitatud kahjude likvideerimine võib osutuda küllaltki kulukaks, aga kuna tegemist on ootamatu õnnetusjuhtumiga, tuleb kindlustus appi. Kui sõidukile on sõlmitud kaskokindlustus, siis hüvitatakse omanikule rottide tekitatud kahjud tavapärasel moel: kindlustus parandab auto ja klient peab tasuma ainult omavastutuse osa. 

Kui auto tekkinud kahju tõttu üldse käima ei lähe, saavad kindlustatud kliendid endale kutsuda tasuta autoabi. Kaskopakettide puhul pakub If Kindlustus ka võimalust kasutada remondi ajal asendusautot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.