Inbanki blogi

5 asja, mis aitavad sul oma kasutatud autot kiiremini ja muretult maha müüa

Auto müümine on keeruline protsess. Mitte tehing ise, see on e-riigiga päris hästi ära lahendatud. Aga kõik, mis tehingule eelneb, vajab panustamist.

Selleks, et protsess, mis viib tehinguni, oleks muretum nii ostjale kui müüjale, on oluline auto viimine sobivasse müügikorda. Eriti hea, kui saaks seda teha võimalikult väikese aja- ja rahakuluga.

Ole aus

Kõige esimene ja olulisem asi – ole aus. Sellega hoiad kokku enda ja teiste aega ja närve.

Kui su autol on kriimud või mõni katkine detail, siis on mõistlik see kuulutuses ära mainida või lausa üles pildistada. Vastasel juhul tuleb ostja, avastab need vead ise ja kas lahkub kiiresti või hakkab ebamõistlikult madalat hinda pakkuma. Mõlemal juhul on raisatud palju aega.

Täiesti ideaalsesse korda autot enne müüki viia ei ole majanduslikult mõistlik. Kulutatud raha te tagasi ei saa ja ostja ei saa nagunii kasutatud auto puhul eeldada uueväärset seisukorda. Aga vigu ei tohi varjata.

Kas selline mõlk enne müüki korda teha või ei, oleneb arvutustest. Aga kindlasti tuleks see kuulutuses ära näidata. Foto: Sille Annuk, Postimees / Scanpix Baltics

Asjale tasub läheneda terve mõistusega – kui aku on nii läbi, et pole kindel, kas proovisõidule minnes auto käivitub, tuleks muidugi uus aku osta ja see soetus kuludesse kanda.

Kui aga ülevaatusel öeldi, et millalgi võiks kõik amordid ära vahetada, siis on mõttekoht, et kas teha see ise või jätta kulu ostja kanda.

Paku ostjale emotsiooni

Ostja tahab emotsiooni. Otsus osta seda marki ja mudelit, mida sina müüd, on tal varem tehtud. Nüüd on see koht, kus ta peab valima mitmete konkurentide hulgast just sinu oma. Seetõttu on kõige olulisemad kaks asja: puhas auto ja korralikud pildid.

Korista autost ära kõik mittevajalik! Kui sa paned üles pildid, kus on näha autos vedelevad kohvitopsid, hamburgeriümbrised ja tühjad pudelid, siis näitab see ära sinu suhtumise autosse.

Ei, auto ei pea olema pühamu, kus ei või süüa ja juua. Aga kui sa isegi kuulutuse jaoks ei viitsi koristada, siis maalib see teatud pildi, mis ei sisenda usaldusväärsust.

Kas puhastada ise või osta teenust?

Olenevalt hinnaklassist ja auto räpasusastmest, võib ära tasuda auto viimine proffide kätte. Selline tavateenus maksab suurusjärgus 100-200 eurot, mille käigus tehakse põhjalik sisepesu, puhastatakse pinnad spetsiaalsete vahenditega ning tehnoloogiaga, mida endale pole mõistlik soetada.

Põranda pesemine enne fotode tegemist ei nõua raha, aga müügile aitab kaasa Foto: Liis Treimann, Postimees / Scanpix Baltics

Kui auto eeldatav müügihind on madal, siis panustage ise. Peske puhtaks põrandamatid, puhastage kodus või tanklas põhjalikult tolmuimejaga ning kasutage pindade töötlemiseks spetsiaalseid puhastuslappe ja -vahendeid. Auto läikimalöömine vastava vahendiga ei ole vale, kui sa sellega ei püüa varjata vigu.

Tehniline ostueelne ülevaatus

Müügiprotsessi kiirendamiseks ja läbipaistvuse huvides võid ise lasta margiesinduses teha ostueelse ülevaatuse. See maksab, olenevalt põhjalikkusest, paarkümmend või rohkem eurot, aga suur tõenäosus on, et ostja tahab nagunii minna ülevaatusele.

Värske kontrollakti puhul säästate mõlemad aega ja teie poolt küsitud hind võtab juba arvesse aktis välja toodud veakohti.

Autot müüvad pildid

See on põhitõde, mida kuulutusi vaadates paljud unustama kipuvad. Ei pea palkama profifotograafi. Tehke ise, aga tehke hästi – päevavalguses, kohe peale pesu ja võimalikult palju. Igast küljest, salongist, miks mitte ka suurematest vigadest. Kadreerige õigesti, sest väga tobedad on pildid, kus osa pildistatavast on serva taha jäänud.

Kui ostja soovib punast autot, siis ta tahab pildil näha punast autot, mitte halli mudakoorikuga kaetud punaselaadset toodet või parkimismaja hämaruses vastu valgust tehtud siluetti.

Kokkuvõtteks – tark ostja hindab seda, kui müüja on aus, auto on kenasti korras ja kõik on nii, nagu kuulutuses kirjas. Neid põhitõdesid järgides peaks ideaalis jõudma eduka tehinguni ilma, et läbida oleks vaja müügikoolitust või kasutada kahtlaseid nõkse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.