VIDEOLUGU Kes on Lexuse eest hoolitsevad legendaarsed Takumid?

Lexuse puhul on autod usaldatud Jaapani käsitöömeistrite ehk Takumide kätte, kellest igaüks keskendub tootmise käigus ühele konkreetsele osale.Foto: Lexus

Mida ühist saab olla Jaapani ühel vanimal templil ja kaasaegsel tehnikal ning disainil põhineval sõiduautol Lexus? 

6. sajandil ehitatud Shitennoji tempel on üks Jaapani vanimaid. Tempel ei räägi üksnes ajaloost vaid ka Jaapani meistritest, sest iga viimane kui tükk sellest on valminud käsitööna ning imekspandava täpsusega. 

Ka mõnes mõttes nii argise asja nagu sõiduauto taga võib olla sügav lugu – räägime Lexusest ja…Takumi käsitöömeistritest, kes kannavad edasi sama vaimu, mis Shitennoji templi ehitajad sajandeid tagasi.

Lugu tõelistest meistritest

Autode tootmises räägitakse palju päris materjalidest ja käsitööst. Conolly nahk, väärispuit ning käsitsi tehtud õmblused on mõned aspektid, mida luksusautode puhul välja tuuakse. 

Lexuse puhul on mindud kaugemale – autod on usaldatud Jaapani käsitöömeistrite ehk Takumide kätte, kellest igaüks keskendub tootmise käigus ühele konkreetsele osale.

Just Takumidest räägibki dokumentaalfilm, mis on lugu sellest, kuidas üle 60 000 tunni harjutamist koos õige filosoofiaga teeb eksperdist Takumi, kellel on oma valdkonnas legendaarsed võimed. 

Takumisid iseloomustab hinnaline segu vilumusest ja motivatsioonist. Nad on saanud põhjaliku väljaõppe ja pööravad jäägitut tähelepanu pisiasjadele. Nad usuvad siiralt esmaklassilisusse ega loobu enne, kui on selle saavutanud.

Põhjalikud katsed enne meistriks saamist

Kyushis asuva Miyata Lexuse tehase 7 700 töötaja seas on vaid 19 Takumit. On märkimisväärne, kui ranged katsed peavad kandidaadid enne Takumiks saamist läbima. 

Üks neist on kahtlemata jaapanipärane ning täielikult seotud inimpuudutuse jõuga – see keskendub paberivoltimiskunstile ehk origamile. Lootustandvale Takumile tehakse ülesandeks suhteliselt lihtsa kassi voltimine. Ent nad peavad tegema seda ühe – mittedomineeriva – käega ning nende teos peab saama täielikult valmis vähem kui 90 sekundiga.

Takumi meistrite väärtus ei seisne üksnes nende tehnilises täiuslikkuses, vaid nad kannavad rikkalikku pärandit ja valdavad traditsioonilisi tehnikaid, mida on põlvkondade kaupa edasi antud. Nende sügav arusaamine ja teadmine materjalidest toob Lexuse autodele juurde need detailsed käsitööoskused, mida masin ei suuda. 

Lexuse ja Takumi koostöös sünnib Lexuse mudel, mis tekitab emotsiooni ning pole meeldiv mitte üksnes meeltele, vaid pakub midagi ka hingele.

See koostöö näitab, et maailmas, kus domineerivad kiirus ja efektiivsus, on siiski veel olemas asendamatu väärtus – inimese käe puudutus ja meisterlik käsitööoskus.

See teeb Lexuse sõidukid täiesti ainulaadseks – muljetavaldavad ja silmailu pakkuvad saavutused, mida ei leidu kuskil mujal. Sellise pühendumise suurepärane näide on legendaarse LS-i luksuslik salongiviimistlus.

Võta aeg maha ja vaata täispikkuses dokumentaalfilmi Takumi meistritest SIIT

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.