Täiselektriline Toyota bZ4X sai lõpuks Eestis hinnakirja ning alustati müügiga

Kuigi me saime Toyota esimese täiselektrilise autoga proovisõitu teha juba pea aasta tagasi, alustati nüüd selle müüki ka Eestis.

Toyota bZ4X ei ole ühegi olemasoleva mudeli kohandus, vaid uuele akutoitega elektriautode platvormile ehitatud bZ-seeria sõidukite esikmudel. Toyota e-TNGA veermikuarhitektuur integreerib täielikult sõiduki põranda all asuva aku kere lahutamatuks osaks. Modulaarne disain muudab platvormi hõlpsasti kohandatavaks ja võimaldab sellele hiljem toota erinevate segmentide elektrisõidukeid.

Toyota bZ4X-i aerodünaamilised disainielemendid – näiteks täismõõdus põhjakate, kaheosaline katusespoiler, eesmise põrkeraua õhusuunajad ja tagumine luugispoiler – aitavad juhtida õhuvoolu, vähendada tuuletakistust ja suurendada sõiduulatust.

Toyota bZ4X on saadaval kuues värvitoonis ja viies kahetoonilises viimistlusastmes, mis ühendavad kerevärvi kontrastse musta katuse ja piilaritega. Pagasiruumi maht küündib 452 liitrini – seega piisav kolme 82 l kohvri või kahe maastikuratta vedamiseks (kokku klapitud tagaistmetega). 60:40 jaotusega kokkuklapitavad tagaistmed võimaldavad muuta ka seljatoe kaldenurka.

“Käed roolil, silmad teel” põhimõtet toetab 7-tolline näidikutepaneel, mis asub otse rooli kohal ja juhi silmapiiril – mõõdikuid näeb seega minimaalse silmaliigutusega. Hiljem lisandub valikusse ka lennukirooli moodi juhtimisvalits.

Toyota bZ4X-l on 8- või 12,3-tolline multimeediasüsteem Toyota Smart Connect. MyT nutitelefoni rakendus aitab muuhulgas vaadata sõidu andmeid, akutaset ja hoolduse meeldetuletusi. Kuid autot saab telefonist ka eemalt lukustada ja avada ning kontrollida, kas aknad on avatud, uksed lukustamata, tuled põlevad või võti sõidukisse jäänud.

Lane Trace Assisti abil püsib Toyota bZ4X õigel sõidurajal, juhindudes teel olevatest märgistustest ning vajadusel teeservast või eesolevast sõidukist. Süsteem teeb koostööd püsikiirusehoidjaga, mis lubab kurvis kiirust ohutult kohandada. Samuti hoiab abiline silma peal, kuidas juht rooli, pidureid ja gaasipedaali kasutab – kui neid teatud aja jooksul ei rakendata, käivitub hädaolukorra peatumise süsteem EDSS.

Ohutu väljumise abi (SEA) aitab autoukse avamisel ennetada kokkupõrget tagant läheneva sõiduki, jalgratturi või jalakäijaga. Süsteem kasutab tee jälgimiseks ja hoiatuste edastamiseks pimeala monitori.

Uus bZ4X on saadaval nii esi- kui nelikveolisena. Neist esimest liigutab 150-kilovatine sünkroonmootor, mille võimsus 150 kW (204 hj) ja pöördemoment 265 Nm; teisel paiknevad mõlemal teljel eraldi 80 kW jõuallikad, mis kokku annavad 160 kW (218 hj) ja 337 Nm. Väga häid maastikusõidu omadusi võimaldab AWD-süsteem koos X-Mode režiimidega, mis tagab turvalise ja stabiilse jõudluse igas olukorras, näiteks sügava lume või pori korral.

96 vesijahutusega moodulist koosneva ja 71,4 kWh mahutava liitiumioonaku seisukorda jälgitakse pidevalt, et tuvastada mistahes kõrvalekaldeid. Aku säilitab 10 aastat vähemalt 70% oma algsest mahutavusest. Eeojõuakule kehtib tootjagarantii kuni 8 aastat või 160 000 km.

Kui järgida pärast tootjagarantii lõppu Toyota hooldusprogrammi ja lasta kõik nõutud hooldustööd teha Toyota Baltikumi volitatud töökodades, garanteeritakse kuni 10 aasta või kuni 1 miljoni läbitud kilomeetri järel 70% veojõuaku algsest mahutavusest. Sõiduki hinnas sisalduvad ka hooldustööd kuni auto 5 aastaseks saamiseni või 75 000 km läbisõiduni.

Toyota bZ4X ametlik sõiduulatus (WLTP standard) on esiveolisel mudelil kuni 500 km ja nelikveolisel kuni 460 km. Tavatemperatuuri tingimustes on võimalik 150 kW kiirlaadimissüsteemiga saavutada aku 80%-line laadimistase umbes poole tunniga. 11 kW pardalaadijaga kulub 230V/32A toiteallika kasutamisel aku täislaadimiseks vähem kui 7 tundi.

Uhiuue Toyota bZ4X hinnad algavad 56 000 eurost esiveolise puhul, kõrgeimas varustuses maksab see 64 400 eurot. Nelikveoliste hinnad algavad 63 500 eurost ja kerkivad 67 300 euroni. Esimesed autod jõuavad klientideni tänavu juunis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.