Tartus kehtib tänasest liiklusheadus, aga mida see tähendab?

Rubriiki toetab

Tartu linn saatis välja teate, et täna algas Tartus liikluskultuuri edendamise kampaania, mis toob tähelepanu üksteisega arvestamise olulisusele liikluses.

Teates rõhutatakse, et tänavaruum ja sealne liiklus on olulisteks osadeks meeldiva elukeskkonna loomisel. Selleks, et Tartus oleks hea elada ja ka liigelda, tuletab äsja alanud liiklusheaduse kampaania meelde olulisi liiklusseadusi ja ka kirjutamata tavasid ehk headusi, mille järgmine teeb liiklemise lihtsamaks ja meeldivamaks kõikidele osapooltele.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm ütles, et linn tegeleb aktiivselt paremate liikumisvõimaluste loomisega erinevatele liiklejagruppidele, kuid see on vaid üks osa heast elukeskkonnast.

“Hea linna loovad eeskätt ikkagi inimesed ja peame endale meelde tuletama, kui oluline on üksteisega arvestamine igas olukorras. Liikluses kipume liiga sageli mõtlema vaid enda vajadusele, kuid me oleme tegelikult kõik samas situatsioonis koos ja kasvõi väike viisakusavaldus või heategu loovad palju parema liikluskultuuri. Tartus liikumine peaks olema meeldiv, mitte stressirohke kogemus,” ütles Tamm.

Liiklusheaduse kampaania tuletab lihtsate soovituste abil liiklejatele meelde, kuidas liikluses viibimist muuta meeldivamaks nii enda kui teiste jaoks. Pooled sõnumitest pärinevad liiklusseadusest ja teine pool tartlaste enda headusloomest.

Täna autojuhti – autojuht jäta ruumi

Liikluskultuuri kujundamises mängivad kõige suuremat rolli liiklejad ise, mitte paragrahvid seadusest. Seetõttu koguti veebruaris linlaste soovitusi kirjutamata tavade kohta, mida võiks liikluses rohkem jälgida, et kõigil oleks üheskoos linnaruumis mõnusam ja turvalisem liigelda. Esitatud ideede seast valiti välja Tartule kõige sobivamad ning nende kõrvutamisel seadustega loodi väike meelespea igale liiklejale.

Tartus kasutusele võetavate liiklusheaduste hulka kuuluvad näiteks jalakäijate komme autojuhti käeviipega tänada ja autojuhtide hea tava mööduda ratturist ja jalakäijast vähemalt meetri kauguselt.

Tartu linnavalitsuse liikuvusspetsialist Olja Fomina tõi välja, et Tartus tehakse enamus liikumisi autoga, kuid kevadel tulevad tänavatele taas elektrilised tõukerattad ning kasvab ka ratturite arv. Seetõttu on aina rohkem asju, mida tähele panna nii jalakäijatel kui ka teistel liiklejatel.

“Soovime vältida konflikte erinevate liiklejate vahel ja tuletada meelde, et me kõik mahume tänavatele koos ära. Tähtis on, et oleme teiste suhtes mõistvad ja peame meeles, et iga inimese käitumine kujundab liikluskultuuri. Nii väldime negatiivsete emotsioonide tekkimist ja teeme kellegi päeva hoopis ilusamaks,” ütles Fomina.

Liiklusheaduse kampaania algab 2. aprillil ja seda korratakse mitme aasta vältel. Igal inimesel on võimalik ise igapäevaselt liiklusheadust kasutada ja seda edasi arendada.

Rohkem infot liiklusheadustest leiab SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.