Toyota esitles esimest täiselektrilist autot ning avaldas ka müügile jõudmise kuupäeva

Keerulise nimega bZ4X on esimene Toyota mudel, mis ehitatakse uue akutoitega elektriautode platvormi baasil, mille on ühiselt välja töötanud Subaru ja Toyota.

Sõiduki põranda all asuv aku on integreeritud kere lahutamatuks osaks ja pakub seeläbi mitmeid eeliseid – madalat raskuskeset, head kaalujaotust ning jäikust, mis tagab hea ohutuse ja juhitavuse.

Kauakestev aku ja päikesepaneelidega katus

Aku mahutavuseks on öeldud 71,4 kWh ja tootja sõnul peaks isegi pärast 10-aastast kasutamist või 240 000 km täitumist aku omama 90% algsest jõudlusest. Täielikult laetud aku korral on eeldatav sõiduulatus üle 450 km (sõltuvalt versioonist).

Tänu tõhusale küttesüsteemile säilib töökindlus ka miinuskraadide juures ja sõiduulatus väheneb vaid vähesel määral. Samuti saab akut kiirlaadida, ilma et see mõjutaks ohutust või kasutusiga: 150 kW kiirlaadimissüsteemiga on võimalik saavutada 80%-line laadimisaste umbes poole tunniga. Tegemist on esimese Toyotaga, mille aku on vedelikjahutusega.

Keretüübilt on bZ4X ruumikas nelikveoline linnamaastur, mille mõlemal teljel paiknevad eraldi 80 kW elektrimootorid. Erinevate sõidurežiimidega XMODE võimaldab olenevalt tingimustest valida seadistused lumi/muda, sügav lumi ja muda (alla 20 km/h) ja Grip Control karmimaks maastikusõiduks (alla 10 km/h).

Võrreldes RAV4’ga on bZ4X 85 mm madalam ja tema teljevahe on 160 mm pikem. Tootja sõnul on pakub see klassi suurimat jalaruumi.

Päikesepaneelidega katus

Toyota arvutuste kohaselt on aasta jooksul võimalik katuse abil koguda energiat 1800 km läbimiseks.

Süsteem pakub „ühe pedaaliga sõidu“ võimalust koos pidurdusel tekkiva taaskasutamise võimendusega, mis lubab juhil sõidukit kiirendada ja aeglustada ainult gaasipedaali abil.

Esirattaveoga bZ4X-i jõuallikas on 150kW (204 hj) elektrimootor, mille pöördemoment 265 Nm, kiirendus 0-100 km/h 8,4 sekundit ja tippkiirus 160 km/h. Nelikveoga mudeli maksimaalne võimsus on 218 hj ja pöördemoment 336 Nm; tippkiirus on sama, kuid kiirendus nullist sajani vähenenud 7,7 sekundile.

Tulevikus võimalik Teslaga sarnane lennukirool

bZ4X on esimene tootmises olev Toyota, millel on Euroopas tulevikus kasutusele võetav One Motion Grip elektrooniline roolisüsteem. See keerab rattaid täpselt vastavalt juhi soovile, pakub rohkem jalaruumi, parandab sõiduasendit ning lihtsustab autosse sisenemist ja väljumist.

Traditsiooniline rool on asendatud steer-by-wire lahendust kasutava One Motion Grip juhtkäepidemega, mis peaks muutma juhtimise sujuvamaks ja lihtsamaks ning mõlema käega keeramise vajadus puudub. Roolil pole mehhaanilist ühendust ratastega ning juhi liigutused edastatakse ratastele elektrooniliselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.