Kindlustusfirmad vastavad: kas kindlustus küsib raha tagasi, kui õnnetuse põhjustas mootorratas, millel on all autorehv?

Kas autorehviga mootorrattaga sõites võib kindlustusega probleeme tekkida?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Motofoorumitest ja erinevatest kommentaariumitest käib vahel läbi arutelu, et kas kindlustusfirma katab liiklusõnnetuse, mille põhjustas mootorrattur, kelle tsiklil oli taga autorehv.

Autorehvi kasutamist praktiseeritakse põhiliselt sellepärast, et tsikli rehvist on see odavam ja kestab kauem. Samas on autorehv vale kujuga mootorratta velje jaoks, kandiline ning võib mõjutada juhitavust.

Küsisime neljalt Eesti kindlustusepakkujalt, kas säärase tsikliga õnnetuse põhjustades võib tekkida olukord, kus kindlustusfirma ei ole nõus õnnetust kannatanule hüvitama või küsib õnnetuse põhjustajalt hiljem hüvitise tagasi?

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Maria Lootsma sõnul on liiklusõnnetuse põhjustaja kindlustusandja igal juhul kohustatud hüvitama kannatanule tekitatud kahjud. Küsimus on aga selles, kas kindlustusandja esitab peale hüvitamist kahju põhjustanud isikule tagasinõude.

Liikluskindlustuse seadus annab tema sõnul kindlustusandjale ammendavad tagasinõude esitamise õiguslikud alused. Näiteks on kindlustusandjal õigus esitada tagasinõue juhul, kui põhjustaja juhtis sõidukit joobes, lahkus sündmuskohalt või ei omanud kehtivat juhiluba.

“Sellist näidet, et sõidukil on all standarditele mitte vastav rehv, liikluskindlustuse seadus ei kirjelda,” lisas Lootsma.

ERGO sõidukikindlustuse portfelli juhi Kaido Naaritsa sõnul peavad kõigi liikluses osalevate sõidukite rehvid vastama ettenähtud nõuetele.

Kas rehv oli õnnetuse põhjus?

Kui ettenähtud nõuetele mittevastavate rehvidega mootorratas põhjustab liikluses osaledes kahju kellelegi teisele, siis kannatanule tekkinud kahju liikluskindlustuse alusel korvatakse, ütles ta.

Muude rikkumiste puudumisel kindlustus Naaritsa sõnul välja makstud hüvitist põhjustajalt tagasi nõuda ei saa. Kui aga satutakse liiklusõnnetusse kannatanuna, tuleb hinnata ebasobivate rehvide mõju liiklusõnnetuse asjaoludele.

“Kui mittesobivatel rehvidel on põhjuslik seos toimunud kahjuga, võib osa vastutust jaguneda ka mootorratturile ja selle vastutuse võrra makstav hüvitis väheneb,” lisas ta viimaks.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul katab liikluskindlustus kannatanule tekkinud kahju, kui õnnetuse põhjustas mootorratas, millel on all autorehv. Uurides, et kas hiljem võib firma raha tagasi nõuda, vastas Kruus, et sellisel juhul tagasinõuet ei esitata.

PZU sõidukikindlustuse grupijuhi Claude Kaasiku sõnul ei mõjuta tootja või seaduses ettenähtud nõuetele mittevastavate rehvidega õnnetuse põhjustamine liikluskindlustuse hüvitamist kannatanule.

Ettevõtte turundusspetsialist Anna Gerliani lisas, et liikluskindlustuse seaduse paragrahvis 53 on tagasinõude alused täpselt määratletud ning autorehviga sõitmise puhul tagasinõudeks alus puudub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.