Sinise tsikli passis on kirjas, et see on hall: transpordiamet selgitab, miks see nii on

Kust võetakse passi mootorratta värvus?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mootorrataste värvuse märge passis on autode omadest pisut erinev selles suhtes, et pealtnäha musta värvi mootorratas võib olla passis näiteks hall. Värskele mootorratta omanikule võib aga sellest saada stressiallikas, kuna järsku tehnoülevaatajale see ei meeldi, et passis kirjas olev värvus ja mootorratta päris värvus on kaks eri asja.

Transpordiameti liiklusteenistuse sõidukite tehnoosakonna tüübikinnituse eksperdi Jaak Valter Lõhmuspuu sõnul käib mootorrataste, ja ka teiste kereta L-kategooria sõidukite, värvi määramine nende raami värvuse järgi. Väljakujunenud praktika korral on see nõnda isegi siis, kui raami pea üldsegi välja ei paista.

Uurisime järgmiseks, et mida tähendab sõiduki passis märge “Mitmevärviline”. Lõhmuspuu sõnul tekib selline märge olukorras, kus tsikli täisgondel, paak, või muud keret täiendavad elemendid on raamist erinevat värvi. “Seda põhjusel, et lisaks raami värvusele ei ole meil võimalik liiklusregistris kajastada teist värvitooni,” lisas ta.

„Mitmevärvilise“ märkuse olemasolul ei ole ära määratletud teise värvuse täpset tooni ehk kui värvuseks on liiklusregistris märgitud „Must, mitmevärviline“, siis võib gondli, paagi või muude plastik/metalldetailide värvuseid muuta Lõhmuspuu sõnul vabal valikul, kuid raami värv peab jääma samaks ehk mustaks. Raami värvi muutmisel või sõiduki mitmevärviliseks muutmisel tuleb teha registriandmete muudatus.

Internetis ringleb vahepeal müüt, et tsiklit ei tohi üle kroomida. Lõhmuspuu sõnul olid kroomkiled või -värvid varasemalt keelatud, aga mõni aasta tagasi tehtud otsusega on ka need nüüd lubatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.