Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Avalik sektor peab nüüdsest võtma maanteesõidukeid hankides arvesse nende keskkonnamõju
Keskkonnaministri läinud nädalal jõustunud määrus kohustab üle kolme bussi, üle nelja kerge maanteeteesõiduki või üle viie veoki soetamisel lähtuma nende CO2 heitest ja kasutatavate kütuste keskkonnahoidlikkusest.
Keskkonnaminister Madise Kallase sõnul suurendab uus kord transpordisektori panust Eesti kliima- ja energiapoliitikasse. „Avalik sektor peab näitama eeskuju keskkonnasõbralike sõidukite kasutamisel. Lisaks annab see tõuke uute keskkonnahoidlikumate kütuste ja tehnoloogiate arendamisele,“ ütles Kallas.
Keskkonnaministeeriumi nõuniku Aire Rihe sõnul võiks ühistranspordis edukalt kasutada kohalikust toorainest toodetavat biometaani ja biogaasi või vesinikku, mis edendab siinset ettevõtlust ja konkurentsivõimet. Muudatusi toetavad ka kaasnevad arengud. „Näiteks on uutes elamutes kohustus rajada elektrisõidukite laadimisvõrgustik, mis oluliselt lihtsustab elektriliste kergsõidukite kasutamist,“ selgitas ta.
Määrus arvestab ka mõningate eranditega. Näiteks ei kohaldu uus kord eriotstarbelistele maanteesõidukitele, nagu näiteks militaar- ja kiirreageerimissõidukitele, iseliikuvatele sõidukitele ja tsiviilkaitsega seotud maanteesõidukitele.
Millised on normid?
Määrus ütleb, et keskkonnahoidlik maanteesõiduk käesoleva määruse tähenduses on: 1) M1-, M2– või N1-kategooria sõiduk ehk keskkonnahoidlik kergsõiduk, mille maksimaalne summutist väljuv CO2-heide (väljendatud g/km) ja tegelikus liikluses tekkivad õhusaasteainete heited protsendina heite piirnormidest on väiksemad käesoleva määruse lisa tabelis 1 sätestatutest, või 2) M3-, N2– või N3-kategooria sõiduk, mis kasutab Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/94/EL artikli 2 punktides 1 ja 2 määratletud alternatiivkütuseid, välja arvatud kütused, mis vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta (ELT L 328, 21.12.2018, lk 82–209) artiklile 26 on toodetud maakasutuse kaudse muutuse suure riskiga lähtematerjalist, mille kasvatamise ala on märkimisväärselt laienenud suure süsinikuvaruga maale.
Sealjuures tuleb alternatiivkütuste kasutamisel arvestada, et keskkonnahoidlik maanteesõiduk on selline, kus kasutatakse vedelaid biokütuseid, sünteetilisi kütuseid või parafiinkütuseid, mida ei ole segatud traditsiooniliste fossiilkütustega.
Keskkonnahoidlike hangete avalikus sektoris kasutuselevõtt on ka laiem trend. Alates eelmise aasta 1. jaanuarist jõustus keskkonnaministri “Hankelepingu esemeks olevate toodete ja teenuste keskkonnahoidlikud kriteeriumid ja nende kohta riigihanke alusdokumentides kehtestavad tingimused”, millega muutus riigihangetes kohustuslikuks keskkonnahoidlike kriteeriumide kasutamine neljas tooterühmas: mööbel, puhastustooted ja -teenused, kontori IT-seadmed ning koopia- ja joonestuspaber.
Määrus “Hankelepingu esemeks oleva maanteesõiduki kohta riigihanke alusdokumentides kehtestatavad keskkonnahoidlikud kriteeriumid ja tingimused” võtab üle Euroopa Liidu keskkonnahoidlike maanteesõidukite direktiivi.