GMA T.50s Niki Lauda: nii juhtub, kui ühtegi piirangut ei ole

Fotod: Gordon Murray Automotive

Gordon Murray Automotive avaldas oma saabuva superauto T.50 mullu augustis. Nüüd, vormelilegendi Niki Lauda 72. sünniaastapäeval, näidati ka T.50s eriversiooni nimega Niki Lauda. Maailma eriliseima superauto karmim eriversioon. Päris hea…

Kui GMA T.50 oli Gordon Murray jaoks ülim superauto, millega sõita avalikel teedel, siis T.50s Niki Lauda on ülim ringrajaauto.

Sõiduki südameks on sama vabalthingav V12 mootor, mis on toodetud Cosworthi poolt. Jõuallikas toodab 735 hj ja 470 Nm, mis on vastavalt 72 hj ja 3 Nm rohkem kui tavaline T.50.

Mootori enda kaal on langetatud vaid 162 kilogrammini, 20,7 kg vähem kui tänavalegaalsel autol. Tasub meelde tuletada, et tavalisel T.50-l oli jõuallikaks kergeim tänavalegaalne V12 mootor.

Suureks muudatuseks on käigukast. Kadunud on traditsiooniline manuaalkast, mille asemel on Xtrac’i poolautomaat kast. See säästis omakorda 6 kg.

GMA lubab, et ühe siduriga käigukast vahetab siiski sama kiiresti, kui topeltsiduriga automaadid, olles samas kergema kaaluga. Kasti mehhaanika on kontrollitud elektrooniliselt, mitte hüdrauliliselt, mis säästab kaalu veel enamgi.

Veermiku osas on süsinikkiust monokokk kere ja vedrustus üldiselt sama, väiksemate muudatustega. 18-tollised veljed on ühe tolli võrra väiksemad kui tänavalegaalsel autol.

Magneesiumist veljed kaaluvad 6 kg velje kohta vähem. Ringrajaautona on velgedele paigaldatud muidugi Michelini siledad slick rehvid.

Kokku kaalub T.50s uskumatud 852 kg koos vajalike vedelikkega. See on 128 kg kergem kui tavaline T.50 ja 148 kg kergem kui Aston Martini Valkyrie AMR Pro hüperauto. Võrdluseks, et näiteks jaburalt kiire Porsche 911 Turbo S kaalub 1640 kilo ja sellel on “kõigest” 650 hobujõudu.

Kui sooviks veel enam mõista, kui kerge autoga tegemist on, siis näiteks hiljuti avaldatud Lotus Elise Sport 240 Final Edition, üks väiksematest ja kergematest sportautodest, kaalub 922 kg.

Kõige ilmselgem ja silmatorkavam muutus T.50s puhul on muidugi selle välimus ja kõik need suuremad ja väikesemad tiivad ja muud aerodünaamika lahendused.

Kiirustel, mis ületavad 321 km/h toodab T.50s kuni 1500 kg surujõudu. See tähendab muidugi seda, et teoorias suudaks ringrajaauto sõita ka pea alaspidi.

Veel üllatavam on aga fakt, et maksimum surujõudu on tagasi tõmmatud, et auto ei peaks rohkelt tugevamaid ja raskemaid komponente kasutama.

Selle jõu, mis surub auto tugevalt vastu maapinda, tekitavad muidugi suur tagatiib, tagumine diffuusor, võimalikult lame põrand ja suur esisplitter.

Muidugi on veel väiksemaid detaile, nagu õhuvoolu suunamine ümber ratakoobaste ja esirattakoobaste kohal olevad õhuavad, mis vähendavad õhusurvet rattakoopa sees. Juhikabiini taga, auto keskel jooksev “uim” aitab stabiilsusega suurematel kiirustel.

Kokkuvõttes tähendab kõik seda, et iga T.50s kerepaneel on täiesti erinev võrreldes tänavalegaalse variandiga.

Interjööris püsib muidugi juhiiste kokpiti keskel. Kõrvalistujaid saab olla vaid üks, juhist vasakul pool. Kuid ka selle istme saab eemaldada, et saavutada võimalikult kerge kaal.

Jõudes lõpuks praktilisema infoni. Kokku toodetakse T.50s Niki Lauda ringrajaautot vaid 25 sõidukit. Hind algab 3,58 miljonist eurost, millele lisanduvad veel kohalikud maksud.

Erinevalt paljudest teistest ringrajasuunitlusega hüperautodest, ei vaja T.50s Niki Lauda tehnilise meeskonna palkamist. Põhimõtteliselt on võimalik omanikul auto treileriga rajale viia, natuke teha “lennueelset” ülevaatust ja nautima hakata. Ning erinevalt näiteks Ferrarist, võid auto pärast koju tagasi ka viia ja ei pea tootja garaažis seda hoidma.

Iga auto saab muuseas ka lisanime, mis pannakse erinevate ringradade järgi, kus Gordon Murray loodud võidusõiduautod on edukad olnud. Esimene saab nime “Kyalami 1974” ja see tuleb Murray kodumaa, Lõuna-Aafrika ringrajast, kus ta saavutas oma esimese Grand Prix võidu.

Enamus T.50s autodest on müüdud, kuid GMA sõnul on “käputäis” autosid veel saadaval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.