Kohe esimesel päeval võtsin jalgrattakindlustuse. Kuigi seda pakuvad Eestis paar seltsi, võtsin maakleriks Inzmo, mis vahendab Lichtensteini kindlustusseltsi teenust. Proovisin Inzmot mugavuse pärast, sest rattakindlustuse saab teham mobiiliäpiga. Aastane koguriskikindlustus, mis kaitseb ka varguse eest, maksis 40 eurot.
Mulle tundub see mõistlik hind, mida maksaksin ka oluliselt odavama jalgratta kindlustamise eest. Muidugi tuleb ratta eest hoolt kanda, sõita hoolikalt ja mitte jätta avalikku kohta lukustamata kujul, aga ikkagi on muret vähem.
Ratas üksi linnas, kuidas lukku panna?
Kui kõik on kindlustatud ja riskid maandatud, siis kas Tallinnas tasub jätta jalgratas avalikku kohta parkima? Linnas ringi vaadates näeb igasuguse kvaliteediga trosse ja lukke, mis peaks ratast minema hiivamise eest kaitsma.
Mina usaldan terast. Juba varasemast on mul üks suhteliselt turvaline rattalukk, Kryptonite Evo 2 995. Tegu on tekstiili mässitud massiivse teraslülidega ahelaga, mis agressiivse New Yorki linnapilti mõeldud tõeliselt turvalise asjaga. Seni on see ka Tallinnas vastu pidanud, aga turvalisusega kaasneb üks väga suur miinus.
See on nii suur ja tugev, et seda on tõsiselt tüütu kaasas kanda. Võimalik on see keerata kokku ja panna kotti või raami ümber, aga on raske ja koliseb. Arvutasin välja, et lukk kaalub lausa 16% jalgratta kaalust.
Tublimad linnaratturid Tallinnas on soovitanud ka näiteks liigendnoa taolise mehhanismiga lukku, mis on kergem, aga samas turvalisem kui tross, mida on võimalik läbi lõigata.