Le Mansi 24 tunni sõidu eelvaade: tõenäoliselt põnevaim sõit üle mitme aasta

Foto: 24 Heures du Mans, Facebook

Juuni keskpaik tähendab autospordi sõbrale vaid ühte – on Le Mansi aeg! Tänavune ööpäevasõit tõotab tulla ägedaim ja põnevaim üle mitme aasta, kuna tippklassis on kokku 23 autot, mis on käesoleva sajandi rekord. Kahjuks ei saa erinevalt viimasest kahest aastast me pöialt hoida Eesti võidusõitja Martin Rumpile, aga autospordi hooaja üks tippsündmusi on see siiski.

Nagu on viimastel aastatel Autogeeniuses kombeks olnud, panime kokku korraliku ülevaate, et ka algajam Le Mansi huviline saaks end asjadega kurssi viia.

Millal toimub ja kust vaadata?

Tänavune Le Mansi sõit toimub saabuval nädalavahetusel 15. ja 16. juunil, kui start antakse laupäeval kell 17:00. Tegevused rajal algavad aga juba kolmapäeval ja neljapäeval harjutus- ja kvalifikatsioonisõitudega, mida saab samuti otseülekandes vaadata.

Vaatamiseks on kaks lihtsat viisi: telekanalitest kajastavad võidusõitu Eurosport ja Eurosport 2 kanalid, alternatiiviks (kui näiteks ei meeldi reklaamipausid) on FIA WEC tasuline voogedastus aadressil fiawec.tv.

FIA WEC terve hooaja ülekanne maksab 59,99 eurot, kuid kui on soov vaadata vaid Le Mansi võistlust, saab hakkama 17,99 euroga. Vaadata saab nii mainitud lehelt kui ka Androidi ja Apple’i nutiseadmetele saadaval olevast äpist. Fiawec.tv aadressilt saab telepildi kõrvale tasuta vaadata ka autode ringiaegu, andmeid ja muud statistikat.

Lõpuks on kõikide autode äratundmiseks hea spikker spotter guide, mida tegelikult kasutavad paljud Le Mansi fännid. PDF-vormingus alla laaditav fail hõlmab endas pilte kõikidest autodest, mis numbrit need kannavad ja mis sõitjad iga auto roolis on. Miks mitte sõidu ajaks see lausa välja printida?

62 autot, kolmes klassis – see tegelikult polegi nii keeruline

Rajal sõidavad kolm eri klassi võidusõiduautosid: Le Mans Hypercar, Le Mans Prototype 2 (LMP2) ja LMGT3, mis on sisuliselt FIA GT3-klassi masinad. Kes on varem Le Mansi vaadanud, teavad, et möödunud aasta oli varasema GT-klassi ehk GTE viimane hooaeg.

Paar aastat tagasi oli GTE-klassiga nii Pro- kui ka Am-kategooriad, kus tehniliselt samade autodega sõitsid kas täis rivistu professionaalseid sõitjaid või segu professionaalidest ja amatööridest. Nüüdseks on LMGT3 vaid see viimane variant, kus puuduvad tehasemeeskonnad, ja igas autos on vähemalt üks n-ö amatöörsõitja.

Nagu ikka on igas autos, hoolimata klassist, kolm sõitjat, kes roolivad autot 24 tunni jooksul ja loodetavasti finišisse.

Le Mans Hypercar. Mõni aasta tagasi tutvustatud tippklassi kuuluvad kaks erineva tehnilise regulatsiooniga n-ö alamklassi: Le Mans Hypercar (LMH) ja Le Mans Daytona h (LMDh). Täpsemalt nende sõidukite erinevustest oleme kirjutanud siin. Autod tunneb ära numbrite järgi punasel taustal.

Lisaks 2000ndate aastate tippklassi autode rekordarvule (23 sõidukit) on tähelepanuväärne ka fakt, et esimest korda ajaloos on kõik tippklassi autod hübriidajamiga. Kokkuvõttes on aga kõik autod reguleeritud ja balansseeritud korraldajate poolt nii, et igal autol oleks võrdne šanss võita ja keegi poleks teistest tehnilises mõttes mäekõrguselt üle.

Peale tehasemeeskondade on valikus ka käputäis erameeskondi, kes kasutavad rivaalidega identset tehnikat. Seega võib üle pika aja juhtuda, et Le Mansi üldvõit ei lähe tehasemeeskonnale.

Millised meeskonnad on favoriidid?

  • Möödunud aasta võitnud Ferrari AF Corse tehase meeskond oma 499P autoga on vaieldamatult üks favoriitidest. Tiitlit kaitsevad autod numbritega #50 ja #51 ning esimest korda on ka mitte tehasemeeskonna Ferrari 499P #83. See hooaeg pole aga Ferrari nii heas hoos olnud, kolmest sõidust pole ühtegi võitu, kuid alati on üks auto esimese nelja seas olnud.
  • Viimase paariteise aasta sees ei saa rääkida Le Mansist ilma Toyota Gazoo Racingu meeskonnata. Toyota GR010 – Hybrid on tänavu Imolas ühe etapi võitnud ja nagu ikka võetakse osa kahe autoga, sõites numbrite #7 ja #8 all.
  • Porsche on läbi ajaloo kõige edukam automark Le Mansis 19 üldvõiduga. Margina on neil puhtalt matemaatiliselt kõige suurem šanss võita, kuna autosid on kõige rohkem. Porsche 963-sid kasutab muidugi Porsche Penske Motorsporti tehasemeeskond (numbrid #4, #5, #6) ning ka erameeskonnad Hertz Team Jota (numbrid #12 ja #38) ja Proton Competitioni #99 auto. Tänavu on Porsche 963 võitnud juba kaks WEC etappi.

LMP2. Kuigi WEC hooajas puudub LMP2-klass, siis antud autode populaarsus Euroopa (ELMS) ja Aasia (ALMS) sarjades jätkub ja Le Mansil osaleb 16 tehniliselt identset sõidukit. Prototüüp klassi autod tunneb ära numbrite järgi sinisel taustal.

Nagu ka varasemalt, on LMP2 klass Le Mans’i “algajale” vaatajale tõenäoliselt kõige keerulisem, millele kaasa elada, kuna pole tuttavaid automarke ega tõenäoliselt ka meeskondi. Siiski soovitame ka nendel autodel kindlasti silma peal hoida, kuna konkurents on väga tihe.

Millised meeskonnad on favoriidid?

  • Algarve Pro Racing on Portugali tiim, kes on aastaid LMP2 kõrges konkurentsis püsinud. ELMS seerias on saavutatud senise kahe etapi jooksul üks poodiumikoht ja viimane ALMSi hooaeg lõpetati lausa meistritiitliga. Osaletakse kahe autoga #25 ja #45.
  • Möödunud aasta Le Mansi võitnud Inter Europol Competition pole ehk alati poodiumitel olnud, kuid aastatepikkuse kogemusega Poola meeskond võib jällegi üllatada. Tiitlit minnakse kaitsma #34 autoga.
  • AO by TF on Suurbritannia meeskonna TF Sport eestvedamisel jõudnud mõlema tänavuse ELMSi etapi poodiumile, millest üks ka võideti. Kui samal moel suudetakse jätkata, siis on auto #14 meeskonnal pühapäeval suurt pidu oodata.

LMGT3. Klass, kus kõik autod lähevad esimest korda Le Mansi 24 tunni sõidu võistlustulle, kuna tänavu on esimene aasta GT3 autodega. Sõidukid tunneb ära numbrite järgi oranžil taustal.

Kui WEC nimistus on üheksa marki, kõik esindatud kahe autoga, siis Le Mansi starti mahub neid õnneks rohkem ja kokku leiab 23 sõidukit erinevatelt erameeskondadelt.

Millistel meeskondadel silma peal hoida?

  • Manthey Racing on juba aastakümneid keskendunud just Porsche võidusõiduautodele ja 2013. aastal ostis Porsche isegi selle meeskonna enamusosaluse. Porsche 911 GT3 R autod sõidavad numbrite #91 ja #92 all, millest viimane osaleb Leedu lipu all, koostöös Purerxing meeskonnaga. #92 auto on tulnud tänavu kõigil kolmel WEC etapil poodiumile, millest üks on võidetud, samuti on ühe võidu saanud ka #91 auto.
  • BMW M4 GT3 autoga saabub rajale Belgia meeskond Team WRT. Erinevates keresõiduseeriates on võrdlemisi uus BMW M4 GT3 olnud üsna edukas ja ka tänavu WEC seerias jõudis Team WRT Imola etapil esimesele ja teisele kohale. Autod kannavad numbreid #31 ja #46, viimases on sõitjate rivistuses ka üliedukas mootorrattur Valentino Rossi.
  • Proton Competition toob Fordi tagasi Le Mansi tänu uhiuuele Mustang GT3 autole. Tõele näkku vaadates pole Fordid kahjuks suurimad favoriidid, vähemalt senist hooaega vaadates. Autogeeniuse LMGT3 klassi kolme nimetatu hulka pääseti tänu kahele olulisele faktile: eestlane Martin Rump sõitis möödunud hooajal just Proton Competition ridades (siis küll Porsche 911 RSR roolis) ja Fordi naasmine V-8 mootoriga Mustangiga on kindlasti mainimist väärt. Autod kannavad numbreid #44, #77 ja #88.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.