Pargid 31 minutit ja maksad tunni eest: miks nöörivad Eesti parklad klientidelt hingehinda?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
EuroParki parklaFoto: PM/Scanpix

Üsnagi tüüpiline on tõsiasi, et tasulist parkimist arvestatakse poole tunni kaupa. Pargid kogemata 31 minutit ja põmm, maksad tunni aja eest. Miks ometi, kui 2018 aastal on võimalik sekundi täpsusega teada, kui kaua su auto parklas seisis?

Europark: See on teenimisvõimalus

Europargi tegevjuhi Karol Kovaneni sõnul on tegemist võimalusega parkimisteenust pakkuvale ettevõttele tulu teenida. Ehkki firma ei jälgi, kui palju on neid kliente, kes näiteks parkimisaja viimase poole tunni alguses lahkuvad, ütleb ta, et enamik inimesi siiski ei taju, palju nad parkimise eest maksavad.

Tallinna südalinnas on parkimise minutihind kaheksa senti. “Kui sa vaatad seda minuti hinda, 0,08 eurot, tundub see maru odav, aga see on viis eurot tund, ja kui nii ööpäev läbi parkida…,” räägib Kovanen. Ja tõepoolest, kaheksa sendise minutitasuga maksab parkija tunnis juba 4,8 eurot, ööpäevas aga lausa 115,2 eurot.

Citypark: maaomanik ütleb ja meie teeme

Citypargi tegevjuht Arne Sõna ütleb aga, et parkla omanik otsustab, kuidas seal hinda arvestatakse.

“Ega parkimisettevõtetel niiöelda oma parklaid ei olegi. Parkimisettevõtted korraldavad parkimist kellegi teise vabadel platsidel. Meie korraldame parkimist vastavalt kliendi soovile,” räägib Sõna ning lisab, et näiteks munitsipaalettevõtete puhul on pakkumistingimustes kirjas, millise sammuga peab parkimisaega arvestama.

Tehniliselt on parkimisaega loomulikult võimalik arvestada kas või sekundi täpsusega, lihtsalt enamik ettevõtteid ja parkimisteenuse tellijaid eelistavad seda teha poole tunni kaupa.

Ühisteenused: pikk arvestussamm on kliendi distsiplineerimiseks

Ühisteenuste juhatuse esimehe Hendo Priimägi sõnul rakendatakse suure sammuga parkimisaja arvestust sageli ka klientide distsiplineerimiseks. Näiteks on sageli ärimajade ees parklad, kus parkimine on lühiajaliselt kellaga tasuta, mille järel rakendub näiteks tunni ajase sammuga parkimine.

“See on tehtud pigem liikluskorraldusliku meetmena, et sinna ei jääks pikaajalisi parkimisi, vaid et see parkla oleks näiteks kulleritele ja maja teenindamiseks vaba piirkond,” räägib ta.

Sageli on selliste parklate läheduses ka odavama tasuga parklad, kuhu võib oma sõidukit pikemalt parkida. Sarnase näite võib tuua näiteks Tallinna Lennujaamast, mille esises parklas on alguses tasuta parkimine, seejärel rakendub aga päris krõbe hind. Seda just vältimaks neid parkijaid, kes päevaks või paariks ära lendavad ning oma auto lennujaama ette teistele jalgu jätavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.