Päästeamet on oma kodulehel ilusti kirjutanud, et inimene, kes satub pealt nägema liiklusõnnetust, on tahtmatult võtnud enda peale suure vastutuse. Kõigil inimestel on kohustus abistada kannatanuid ja isegi kui oled kõrvalseisja, siis on sul kohustus anda vajalikku esmaabi või vähemalt kutsuda abi.
Kui satud liiklusõnnetuse sündmuskohta, või toimub see lausa sinu nähes, siis esmalt tuleks enda ohutust tagades minna õnnetuses osalenute juurde ja neid kõnetada. Sellega on võimalik selgeks teha, kas keegi on saanud kannatada ja kas osalised on teadvusel. Eesmärk on välja selgitada, kas kõik on terved ja kas on vaja kutsuda kiirabi.
Kui kellelgi midagi olulist viga ei ole, siis on õnnetuses osalenute enda otsustada, kas nad soovivad sündmuskohale kutsuda politseid või mitte. Kui aga sulle tundub, et see, kes oli roolis, võib olla tarbinud alkoholi, siis peab tingimata politsei välja kutsuma, isegi kui osalised ise on kontaktivõimelised.
Õnnetuspaigas ei ole sageli võimalik kuigi palju ära teha, seepärast on äärmiselt tähtis, et see vähene, mida kohapeal suudetakse ette võtta, oleks tehtud õigesti.
Rahu, ainult rahu
Liiklusõnnetus ja selle pealt nägemine tekitavad palju adrenaliini, emotsioone, kuid kõige tähtsam on alati jääda rahulikuks. Parem võta mõni sekund aega ja mõtle tegevused ja öeldav läbi, sest närvilisus, agressiivsus ja emotsionaalsus teevad tavaliselt olukorda vaid hullemaks.
Ka suhtluses häirekeskusega saab informatsioon patrullile, kiirabile või päästjatele kõige operatiivsemalt edasi antud, kui helistaja on rahulik, ei rapsi ja vastab selgelt, rahulikult ja lühidalt häirekeskuse töötaja küsimustele.
Enne kui helistad, tee selgeks sündmuskoha aadress või ole muud moodi võimeline seletama, kuhu abi tulema peab. Sealt edasi seleta, mis on juhtunud ja mida sa näed ning vasta esitatud küsimustele!
Ning veelkord: tee kõike ennast ohtu seadmata, sest päästja ei tohiks kunagi ise päästetavaks muutuda!
Märksõnad:
avarii,
häirekeskus,
hukkunu,
joove,
kannatanud,
kiirabi,
kiiruseületamine,
kindlustusjuhtum,
liikleja,
liiklus,
liikluskindlustus,
liiklusõnnetus,
õnnetus,
pääste,
plekimõlkimine,
politsei,
vigastatud,
vigastused