Baltbaby tootevalikus varieeruvad turvatoolide hinnad umbes sajast eurost 700-ni.Foto: Shutterstock

Turvatooli läheb autos vaja, kui beebi on turvahällist välja kasvanud. Eri mudeleid on lettidel aga kümneid, ühel uhkem ja keerulisem nimi kui teisel ning hinnavahe tihtipeale mitmekordne. Kuidas turvatoolide kirjus maailmas orienteeruda, räägib Baltikumi suurima beebitoodete e-kaubamaja Baltbaby juht Piret Roop.

Turvavarustust hinnatakse viies kategoorias

Esiteks tuleb turvavarustuse valikul lähtuda lapse pikkusest ja kaalust. “Soovitame valida turvatooli, milles saab laps sõita võimalikult kaua selg sõidusuunas,” jagab Roop head nippi. Uuringud ja kokkupõrketestid on tõestanud, et selline sõiduasend on väikelapse jaoks kõige turvalisem.

N-ö mugavusnäitajateks, mida tihti valiku tegemisel arvestatakse, on turvavarustuse kaal, mugav kinnitamine autosse, lapse lihtne kinnitamine turvahälli või -tooli, turvahälli sobivus erinevate brändide jalutuskäru raamile jpm. “Kui rääkida konkreetsetest toodetest, on Baltbaby valikus kõige populaarsemaks turvahälliks Maxi-Cosi Cabriofix i-Size koos Maxi-Cosi Cabriofix i-Size Isofix kinnitusalusega,” ütleb Roop.

Autosse käiva turvavarustuse ostul aitavad orienteeruda Saksamaa autoliidu ADAC testid, milles hinnatakse varustust viies kategoorias: turvalisus, kasutusmugavus, ergonoomilisus, saasteainete sisaldus materjalides ning töötlemine ja puhastamine.

Näiteks on eespool nimetatud turvahälli ja kinnitusaluse komplekt saanud ADAC testis 1,7 punkti (kõige tugevam tulemus on testis 0,5 punkti, nõrgim 5,5). “Kliendid hindavad selle turvahälli turvalisust, kergust, mugavat kasutamist ning komplekti mõistlikku hinda,” selgitab Baltbaby juht.

Sellesügiseses testis on näiteks Maxi-Cosi Titan Pro i-Size saanud hindeks 2,5 ehk hea ja Axkid Minikid 3 hindeks 3,1 ehk rahuldav. Mõlemad turvatoolid on ka Baltbaby tootevalikus. Siiski pelgalt numbrile peale vaatamisest ei piisa, et sotti saada, kumb tool tegelikult parem on. “Tegelikult peaks süvenema testitavatesse aspektidesse. Näiteks Minikid 3 tool on väga turvaline, kuna selles on lapsel võimalik sõita selg sõidusuunas kuni seitsmenda eluaastani. Samas pole seda nii mugav kasutada, kuna tool võtab autos rohkem ruumi, kinnitamiseks vajalike lisarihmade paigaldamine on aeganõudvam ning paigaldamise vigade tekkimise oht on suurem kui Titan Pro-ga,” selgitab Roop turvavarustuse iseärasusi.

Seevastu Titan Pro turvatoolis saab last sõidutada ainult nägu sõidusuunas ning kui Minikid 3 tool oli rihmadega kinnitatav, siis Titan Pro turvatool on mõeldud ainult Isofixiga kinnitamiseks. See tähendab, et auto turvavööga seda kinnitada ei tohi. “Kui pere vajab tooli autosse, kus Isofix kinnitused puuduvad, siis on Axkid Minikid 3 ideaalne variant. Kui aga vajatakse tooli, millega laps saab sõita turvatooli kasutamise ea lõpuni, sobib hästi Maxi-Cosi Titan Pro i-Size,” sõnab Roop. Nii võivadki turvatooli valikul lõpuks rolli mängida hoopis väikesed nüansid.

ADAC turvatoolide sügisese testi tulemustega saab lähemalt tutvuda siit.

Kas kallim turvatool on parem?

Baltbaby tootevalikus varieeruvad turvatoolide hinnad umbes sajast eurost 700-ni. Roobi sõnul ei näita hinnaklass varustuse turvalisust, vaid mugavust. “Enamasti on soodsamatel toodetel vähem mugavusdetaile. Näiteks saab odavamatel toolidel seljatuge reguleerida koos auto istme seljatoega, kallimatel toimib reguleerimine mugavamalt: tool on eraldi alusel, mille peal on võimalik tooli ettepoole tõmmates rohkem kaldu panna,” selgitab Roop, milliseid mugavusi kõrgema hinna eest saab.

“Kallimatel toolidel on ka 5 punkti turvarihmad, mis tähendab, et last saab toolis pikemalt sõidutada. Esialgu 5 punkti rihmadega kinnitatult, aga hiljem saab need peitu panna ja kasutada lihtsalt auto turvavööd,” räägib Baltbaby juht.

Hinna ja kvaliteedi suhte osas toob Roop esile Maxi-Cosi Mica Pro Eco turvatooli. See tool pakub keskmisest paremat kaitset laupkokkupõrke korral ning last saab sõidutada pikalt selg sõidusuunas. “Mica Pro Eco on ka paljude Baltbaby klientide lemmik,” kinnitab Roop. 

Baltbaby on Baltikumi suurim beebitoodete e-kaubamaja. Baltbaby tootevalikus leidub suur valik tooteid, mida pere vajab alates lapseootusest kuni väikelapse eani välja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.