Autoeksperdi blogi

Miks on õlivahetus autohoolduse A ja O ning millal seda tegema peaks?

Aasta algus on hea aeg autole põhjalikuma hoolduse tegemiseks, kuna sedasi on lihtne meeles pidada, millal viimati mõni töö tehtud sai. Õlivahetus on üks raudkindel hooldustöö, mille iga autojuht vähemalt korra aastas ette peab võtma.

Õigeaegselt õli vahetavaid autojuhte kohtab tänase päevani üllatavalt vähe. Üllatav on see asjaolu seetõttu, et õlivahetus on võrdlemisi lihtne ja soodne töö, kuid mootori seisukohast olulisim. Korrapärane õlivahetus tagab mootori töö ja aitab ennetada kulukaid remonte, mille põhjuseks sageli just liialt pikale jäänud õlivahetus võib olla.

Kui sageli peaks õli vahetama?

Tihti võetakse õlivahetuse intervalliks suvaliselt valitud aja- või läbisõiduvahemik, näiteks iga 10 – 20 000 kilomeetri tagant. Tegelikkuses sõltub õlivahetuse sagedus konkreetsest mudelist ja mootorist, auto vanusest, sõidustiilist ja -kohast (linnas või maanteel) ning samuti sellest, millist õli üldse kasutatakse.

Üldiselt tuleb õlivahetusvälpa võtta kui pidevalt muutuvat näitajat, mitte raudset reeglit. Põhjus on väga lihtne: mootori kulumine sõltub väga palju sellest, kus sõidetakse ja kellega sõidetakse. Kui transpordid autoga sageli raskeid veoseid (näiteks sõidad pidevalt käru taga), võib õlivahetuse periood olla tavapärasest koguni poole võrra lühem.

Kõrge kvaliteediga õliga saab enamjaolt sõita kauem kui mõne odavklassi omaga. Oma sõiduki õlivahetuse sageduse saab teada auto käsiraamatust. Selle puudumisel on alati võimalus pöörduda mistahes kvaliteetse autoesinduse poole, kust osatakse juba sõidukipõhiselt öelda, millal ja millisega õliga tuleks õlivahetus ette võtta.

Koos õliga vahetatakse reeglina ka õlifilter, millele ligi pääsemine sõltub juba sõidukist ja mudelist. Enamikel juhtudel on õlivahetus võimalik autojuhil lihtsamate tööriistadega ise ära teha, ent kuna tegu on võrdlemisi lihtsa tööga, on seda sageli mõistlikum töökojas korralise hoolduse käigus professionaalidel teha.

Broneeri oma sõidukile õlivahetuse aeg juba täna ja alusta uut aastat töökorras mootoriga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.