4 moodust, kuidas oma autot varguse eest kaitsta

Foto: Scanpix/Reuters/Amit Dave.

Autovargused on õnneks Eestis aina vähenemas, aga see omakorda uinutab valvsuse ja annab kurikaeltele tegutsemiseks vabamad käed. Kuidas enda autot varguse eest kaitsta?

Vargused jaotuvad laias laastus viieks. Sisekaitseakadeemia 2007. aasta lõputöös on Steven Berg välja toonud sellised põhjused: lõbusõit, lühikese vahemaa läbimine, omandamine, muu kuriteo sooritamise vahend ja kasu.

Kahe esimese puhul eelistatakse kindlasti vanemaid ja lihtsamini varastatavaid autosid. Omandamise ja kasu puhul on ilmselt tegu juba rohkem planeeritud ja professionaalsemate tegijatega.

Hoia võtmeid!

See käib igat tüüpi võtmete kohta. Kõige kergem saak on restoranis mantlitaskusse või esikus võtmelauale jäetud autovõti. Viimasel juhul piisab isegi sellest, kui varas käib ja katsub korteri uksi. Mõni ikka on lahti ununenud. Kui pererahvas magab, siis väärisesemeid on riskantne otsima minna, aga esikust autovõti on haarata väga kerge.

Sellisel juhul ei tarvitse omanik auto kadumist märgata enne hommikut ning siis on juba sõiduk kaugel.

Eriti hoia võtmevaba funktsiooniga auto võtmeid!

Tänapäeva mugavuslisad pakuvad lihtsat võimalust võtme signaali vastava seadmega võimendada ning selle abil õuesolev auto käivitada nii, et omanik ei saa arugi. Sellist varianti kasutatakse peamiselt proffide poolt ja kallite sõidukite puhul.

Üks variant on võti ööseks panna kohta, kust signaal ei levi. Räägitakse nii hõbepaberist kui ka külmkapist. Mõistlikum on ilmselt siiski internetis ringi vaadata ja otsida spetsiaalsed võtmehoidjad.

Samuti pakuvad mitmed margid juba võimalust teatud nupukombinatsioonide abil see funktsioon ööseks välja lülitada. Algul võib tunduda tüütu, aga lõpuks võib see olla lihtsalt üks harjumus, mida enne magamaminekut teha. Küsige oma automüüjalt järgi, kas selline võimalus on olemas.

Vali, kuhu pargid

Kui vähegi on võimalik, siis pargi alati võimalikult valgustatud kohta ning ideaalis veel ka valvekaamerate lähedusse. Varas tahab tegutseda varjatult ja tunnistajateta. Kui just pole tegu proffiga, siis ilmselt käidavas kohas keegi auto kallale minna ei taha.

Seda eriti juhul, kui pargid autot reisil olles võõras riigis. Isegi, kui see tähendab, et parkima peab elukohast veidike kaugemale. Pead küll kõndima, aga tõenäosus, et sa elukoha juurde parkides kuuled öösel signaali, jõuad jaole ja sekkuda, on väga väike.

Ole pigem pessimist

Eriti ettevaatlik tuleks olla siis, kui oled oma autot müümas. Varastel on selliste autodega kõige lihtsam tutvust sobitada ja kõik vajalikud andmed on kuulutuses olemas.

Näiteks ei tohiks kindlasti autot näidata oma kodus või muul moel anda mõista, kus auto tavaliselt pargib. Kui lasta ostuhuvilist üksi sõitma minna, siis pead olema ikka väga kindel, et tegu pole pahade kavatsustega inimesega.

Autovarguste arv pole õnneks suur, aga kindlasti tutvu oma kindlustusandja tingimustega, et oleksid enda poolt teinud kõik vajaliku riskide vähendamiseks. Samuti uuri kindlasti selle kohta, mis tingimused kehtivad reisil olles. If Kindlustuse kaskokindlustuse pakkumise saad arvutada siit. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.