SEAT/CUPRA

5G auto ja nõudluspõhine buss: SEAT esitles Barcelonas hulgaliselt tulevikutehnoloogiat

SEAT esitles Smart City World Expol hulgaliselt uusi lahendusi linnaliikluse parandamiseks.Fotod: SEAT.

SEAT esitleb eile Barcelonas alanud “Targa Linna” messil leiutisi, mis võivad tulevikus linnaliiklust märgatavalt parandada. Messi läbivaks eesmärgiks on leida lahendusi nutikama ja jätkusuutlikuma transpordi suunas.

Reaalajas muutuv bussigraafik ja tööle sõitmine sõidujagamisteenusega

Kaks SEATi eraldiseisvat firmat – XMOBA ja Metropolis: Lab – töötasid koos projektide kallal, mis võiks tulevikus linnaliiklust kõvasti mugavamaks muuta.

Esimeseks projektiks on peagi Saksamaal Wolfsburgis testimisele minev vajaduspõhise bussiliikluse (Bus on Demand) lahendus, mis aitab ühistranspordil rohkem reisijate vajadusi arvesse võtta. Eesmärgiks on olemasolevate busside liikumist optimiseerida paindlike marsruutide näol, mis võtavad arvesse ka reaalajas edastatud nõudlust.

Teine lahendus on sõidujagamisteenuse rakendus, mis lubaks autoga tööle sõitvatel inimestel sõidukeid jagada, et sedasi korraga linnas sõitvate autode hulka vähendada.

Tulevikuhõnguline 5G tehnoloogiaga turvaauto

SEAT esitleb messil ka Cristobal 5G prototüüpi, mis hõlmab 5G tehnoloogia ja tipptasemel turvasüsteemid, et vähendada õnnetusse sattumise võimalusi. Tänu arenenud ühenduvusele saab sõiduk suhelda korraga näiteks jalakäijatega ja võtta arvesse ümbrust.

Cristobal 5G 17st juhiabist loodavad SEATi esindajad kolme juba peagi ka päris sõidukitesse lisada. Nendeks on sõidukist väljumise abi – sensor, mis annab märku, kas ust on ohutu avada; küljepeegel, mis kaotab pimealad täielikult; ja “arenenud” püsikiirusehoidja, mis hoiab automaatselt ja pidevalt lubatud kiirust.

Waze ja SEAT hakkavad koos liiklust ennustama

Möödunud aastal sõlmitud kokkuleppe järel sai SEATist esimene tootja, kes lisas Waze’i navigatsiooni enda sõidukitesse. Nüüd viiakse koostööd koos Waze’i ja Barcelona linnanõukoguga sammu võrra edasi.

Tänu linnanõukogu antud andmete analüüsimisele ja tehisintellekti kasutamisele saab SEAT ennustada sündmusi, mis võivad liiklust häirida: näiteks jalgpallimatšid, kontserdid või isegi koolipäeva lõpud. Seda informatsiooni kasutab seejärel Waze, et pakkuda välja sobivam alternatiivne marsruut ning vähendada ummikute tekkimist.

SEATi uus elektriline tõukeratas eXS.Fotod: SEAT.

Uus elektriline tõukeratas ja Amazon Alexa abiline SEATi autodes

Möödunud nädalal teatas SEAT oma esimese elektrilise tõukeratta eXSi müügile jõudmisest. “Targa Linna” messil saavad külastajad rattaga lähemalt tutvuda ning seda ka testsõidule viia.

Samuti sai SEATist hiljuti esimene tootja Euroopas, kes Amazon Alexa enda sõidukitesse lisas – seda veel küll ainult Hispaania, Itaalia ja Prantsuse turgudele. Selle puhul saavad messi külastaja SEATi näituseosa juures lihtsate häälkäsklustega Alexaga suhelda nii hispaania kui ka inglise keeles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.