SEAT/CUPRA

Põnev teada: SEAT näitas enda esimest täiselektrilist sõidukit 1992. aasta olümpiamängudel

Fotod: SEAT.

1992. aastal toimunud Barcelona olümpiamängudel näitas SEAT maailmale midagi huvitavat. Nimelt tõi Hispaania autotootja üritusele kohale spetsiaalse SEAT Toledo, mis kasutas edasiliikumiseks elektrit. 

Kuna olümpiamängude reeglite kohaselt pidid toona kõik võistlusel osalevaid maratonijooksjaid saatvad autod olema täielikult saastevabad, siis tegu oli võrdlemisi raske ülesandega. 

SEATi insenerid asusid aga kohe tööle ja otsustasid Toledole paigaldada 500 kilogrammise aku, mille sõiduulatuseks oli tol ajal kõigest 64 kilomeetrit. Võrdluseks saab tuua näiteks tänapäevase elektriauto Seat Mii, mille akupakk kaalub 250 kilogrammi ja mis suudab läbida ühe laadimisega kuni 260 kilomeetrit.

Toledot ennast elektrile üle minnes väga tegelikult isegi ei muudetudki. Aku mahutamiseks ehitati pagasiruumi spetsiaalne “pesa” ja pidurid vahetati suurema kaalu kompenseerimiseks suuremate vastu. 

Elektriline Toledo tootis 16 kW (22 hj) ja kiirendas nullist seitsmekümneni 28 sekundiga. Tippkiiruseks oli 100 km/h. Järeltulija SEAT Mii omab see-eest 61 kW jõunumbrit ja sprindib 0–50 km/h vähem kui nelja sekundiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.