Need asjad on turbomootori eluea pikendamiseks eriti olulised

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lõpmatu väiksemate heitgaaside ja kütusekulu jaht on viinud tänapäeva autotööstuse turbomootoriteni. Nüüdseks pakub valdav osa autotootjaid oma sõidukeid väiksemate või suuremate turbo ülelaadimisega varustatud diisel- ja bensiinimootoritega.

Rohkete turboga varustatud jõuallikate tõttu on tähtis ka teada, kuidas nendega käituma peaks. Siit leiad viis asja, mida peaks kindlasti vältima.

  1. Ära hakka külma mootoriga suurt koormust kasutama. See kehtib muidugi ka vabalthingavate mootorite osas, kuid kindlasti pole see vähem tähtis ülelaetud jõuallikate puhul. Kõrgemaid mootoripöördeid ja rohkem gaasi võib kasutada siis, kui mootor on korralikult üles soojenenud. Kõige kindlam viis selle kontrollimiseks on õli temperatuuri jälgimine. Kui mootoriõli on 85-90 kraadi juures võib juba mootori kiirust ja koormust sujuvat tõstma hakata.
  2. Lase mootoril enne jahtuda, kui selle välja lülitad. Rahuliku sõiduga asulates sellist probleemi reeglina ei teki. Küll aga tasub seda järgida, kui oled autoga natukene entusiastlikumalt ringi liigelnud ja mootori temperatuur on keskmisest kõrgem. Kui kuum mootor välja suretada, lõppeb ka mootoriõli ringlus. Kui õli seisab kuumana, mõjub see kahjulikult, vajab sagedamat vahetamist ja võib põhjustada kiiremat kulumist mootori osadele.
  3. Ära vajuta gaasi põhja, kui mootor on madalatel pööretel. Rohkem gaasi tähendab ka rohkem kütust läbi sissepritsesüsteemi. Kuna aga väiksematel pööretel ei jõua mootorisse oluliselt rohkem õhku, pole õhu ja kütuse segu parimas balansis. Ebasobiv segu võib halvasti mõjuda katalüsaatormuundurile ja summutisüsteemile.
  4. Ära kasuta kehva kütust. Kõrge oktaanarvuga bensiin on tähtis ennekõike võimsamate mootorite puhul sportautodes. Parem kütus võimaldab suuremat surveastet ja optimaalsemat mootoritööd. Tänapäeva uuemad mootorid suudavad süüte ajastamist vastavalt kütusele ise reguleerida, mis tõttu on ka mootori suutlikkus kõrgema oktaanarvuga kütuse puhul parem.
  5. Arvesta turbo hilinemisega. Kuigi tänapäeva uutel ja väikesemahulistel turbomootoritel puudub märgatav turbo hilinemine (ingliskeeles turbolag) on see oluline natuke vanemate jõuallikate puhul. Turbo hilinemine väljendab aega, mis on gaasipedaalile vajutamise ja ratasteni jõudva pöördemomendi ja võimsuse vahel. Tihti peale võib äkitselt gaasipedaali vajutades jõuda mootorivõimsus vedavate ratasteni sekundi võrra hiljem, mis võib tekitada ootamatu pidamise kaotamise.
  6. Ära jäta õlivahetust hilja peale. Tänapäeva turbomootorite puhul määravad autotootjad tihtipeale pika hooldus- ja õlivahetusvälba, tihti peale iga 30 000 km tagant. Meie kliimas ei ole see kindlasti soovitatav ja õlivahetus peaks toimuma vähemalt 15 000 või 10 000 km tagant. Kui tegemist on võimsama mootoriga sportautoga, mis tõenäoliselt saab tihedamalt kõrgeid pöördeid ja karmimat kasutust, tasub õli vahetada veel sagedamini.

Vaata ka videot Youtube kanalist Engineering Explained, kus samad punktid seletatakse lahti veel detailsemalt:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.