Elektriauto laadijad – mille järgi ja millist koju valida?

Elektriautod muutuvad autoostjate seas aina populaarsemaks, kuid sellega kaasnevad ka teatud omapärad, millega arvestama peab.

Elektriauto aku laadimiseks saab kasutada avalikke laadimispunkte, kuid palju mugavam on seda teha oma koduhoovis. Seega tasub enne sõiduki soetamist uurida, milliseid laadijaid koduseks kasutuseks pakutakse ning mille järgi neid valima peaks.

Paigutus ja asukoht

Kodus laadimiseks on üldjuhul kaks võimalust. Kõige lihtsam viis on laadida elektriautot otse kodusest elektrivõrgust, kuid selle variandi suureks miinuseks on väga aeglane kiirus. Samuti võib pidev laadimine olla kodusele elektrivõrgule liiga koormav.

Oluliselt mugavam ja kiirem on kasutada spetsiaalset kiirlaadijat, mille saab paigaldada näiteks garaaži seinale või eraldi laadimispostiga maa külge.

Kui võimas peaks laadija olema?

Laadija valikul tuleb alustuseks selgeks teha, kui kiiret laadimist sõiduvahend ja kodune elektrivõrk võimaldavad. Enamik uuemaid täiselektriautosid saavad vastu võtta 11 kW või 22 kW võimsusega voolu. See tähendab, et kui autot saab maksimaalselt laadida 11 kW võimsusega, ei tasu sellest võimsamat laadijat soetada.

Samuti tuleks selgeks teha, millist laadimisvõimsust kodune elektrivõrk võimaldab. Elektriautosid saab laadida nii ühe- kui ka kolmefaasilise vooluga, millest viimane on kolm korda kiirem. Selleks, et maksimaalseid võimsusi saaks kasutada, peab 11 kW laadimise puhul kodune võrk olema kolmefaasiline ja 16-ampriline, 22 kW võimuse puhul aga kolmefaasiline ja 32-ampriline. Ühefaasilise lahenduse puhul on maksimaalne laadimiskiirus umbes 7,4 kW.

Milline laadija koduseks kasutuseks valida?

Webasto pakutav Pure laadija täidab kõik vajalikud tingimused, seda on lihtne paigaldada ning turvaline ja mugav kasutada.

Tänu 4,5 meetri pikkusele kaablile saab seda kasutada ka siis, kui auto laadimispesa on kaugemal küljel. Kaabli hoidmiseks on jaamal statsionaarne pesa, mis hoiab pistiku alati puhtana. Selge LED-indikaator annab hea ülevaate seadme tööst.

Webasto Pure on saadaval mitmes erinevas konfiguratsioonis. Enda elektriautole sobiva laadija tehniliste andmetega saad tutvuda siin lehel.

Kui aga pole võimalust või soovi statsionaarset laadijat kasutada, siis on ideaalne lahendus CTEK Njord Go. Tegu on kaasaskantava laadijaga, mida saab murevabalt kasutada ka koduses elektrivõrgus. 5-meetrine kaabel tagab mugava kasutuse ning 11 kW võimsus kiire laadimise. See laadija võimaldab paindlikku kasutust nii kodus kui ka teel olles.

Muidugi nõuab ka elektriauto samasugust hoolt nagu sisepõlemismootoriga sõiduk. Veermiku kuluosade, pidurisüsteemi ja muude komponentide hoolduseks on alati võimalik pöörduda Autoeksperdi teenindusse. Professionaalset abi pakutakse üle Eesti ning lisaks autoremondile abistatakse ka varuosade hankimisel. Täpsemalt saad autoremondi ja teeninduse kohta uurida Autoeksperdi kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.