Elektriline jahutuskast või autokülmik on suvel asendamatu kaaslane: aga mis vahe neil on ja kumb valida?

Kui jahutust on vaja mõnest tunnist pikemaks ajaks, võib abi olla elektritoitel töötavast jahutuskastist või autokülmkapist.Foto: Shutterstock

Mõnikord on lihtsad asjad kõige paremad. Näiteks kuumal suvel on lihtne jahutus- või termokast lihtsalt super: täida see jääkuubikute või jahutuskottidega ning naudi väljasõidul või autoreisil jahedat jooki või külma jäätist. Ainult et … kuigi kaua see külm taolises passiivses külmakastis ei püsi.

Kui jahutust on vaja mõnest tunnist natuke pikemaks ajaks, võib abi olla hoopis mobiilsest, elektritoitel töötavast jahutuskastist või autokülmkapist. Neis püsivad joogid ja jäätised jahedad täpselt nii kaua, kuniks elektrit jagub ning natuke veelgi. Aga isegi jahutuskastid ja mobiilsed külmikud erinevad üksteisest päris palju. Mille poolest siis?

Aktiivse jahutuskasti võimetel on piirid

Elektrilised ehk aktiivsed jahutuskastid teevad seda, mida nimi ütleb – jahutavad. Tõsi, parematel jahutuskastidel on sageli olemas ka soojendusfunktsioon. Seega olenevalt tootjast ja mudelist võib jahutuskast hoida suvel jooke jahedana või talvisel automatkal sööke soojana.

Toimivad need lihtsa termoelektrilise efekti tõttu ehk jahutites pole kompressorit ega ülearu keerulist elektroonikat. Seetõttu on elektrilised jahutuskastid enamasti soodsamad kui kaasaskantavad külmikud ning võtavad ka natuke vähem voolu.

Samas pole halba heata – jahutuskasti ei saa seada hoidma täpset sisetemperatuuri. Ja on mõnes mõttes vähem võimekad, sõltudes ümbritsevast temperatuurist – enamik kvaliteetseid jahutuskaste suudavad hoida ümbritsevast keskkonnast umbes paarkümmend kraadi madalamat temperatuuri. See tähendab, et kui väljas valitseb 30-kraadine leitsak ja autos konditsioneeri pole, on kurb tõsiasi, et kasti pandud jäätised sulavad siiski üles …

Külmik on kallim, kuid võimekam

Nii traagilise lõpuga lugu saab õnneks vältida, kui soetada jahutuskasti asemel autokülmik, mis tänu jahutuskompressorile toimib nagu kodune külmkapp. See tähendab, et võrreldes jahutuskastiga on autokülmikud natuke keerukamad ning paraku seepärast ka kallimad.

Seevastu pole autokülmiku jaoks mingi probleem hoida külmkambris korralikke miinuskraade isegi kõige kuumemate ilmadega. Lisaks saab seada täpse soovitud temperatuuri, mida külmik ümbritsevast keskkonnast olenemata ka stabiilselt hoiab.

Neil kahel erineva tööpõhimõttega tootel on aga ka omajagu ühist: neid võib leida eri mahu ja kujuga, mugavamaks transportimiseks nii sangadega kui ka ratastega ning mõned mudelid on varustatud ISOFIX-kinnitustega, et neid pagasiruumis hoidmise asemel saaks lihtsalt ja turvaliselt istmele kinnitada.

Sarnane on seegi, et olenevalt mudelist saavad mõned külmikud ja aktiivsed jahutuskastid võtta voolu ainult autopistikust, teised ka tavalisest 230 V seinapistikust, näiteks kämpingus või aias. Seega – lisavõimalusi on palju ning enda vajadustele, võimalustele ja soovidele vastava jahuti peaks leidma küll igaüks.

Muide, just praegu on Autoeksperdis käimas juuli lõpuni kestev Mobicooli jahutus- ja külmakastide kampaania. Näiteks kvaliteetse väiksema jahutuskasti võib saada juba ainult 79 euro eest ning kuni kümne miinuskraadini jahutava võimsa külmiku tavapärasest kümme protsenti soodsamalt. Kõiki kampaanias pakutavaid kaste ja külmikuid saab ühendada nii autopistikusse kui tavalisse vooluvõrku.

Seega – vali toode veebipoest välja ja telli ära või tutvu kohapeal mõnes üheksast Autoeksperdi kauplusest üle Eesti!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.