Kuidas oma autole kõige lollikindlamalt õiget õli valida?

Foto: Scanpix/Postimees/Margus Ansu.

Üks kõige levinumaid hooldusi auto juures on mootoril õli vahetamine, mida tuleks teha vastavalt läbisõidule, kuid üldiselt mitte harvemini kui kord aastas. Õli vahetamise juures on enamasti vaja vaid kahte asja: õlifiltrit ja piisavas koguses uut õli.

Kõige lihtsam viis oma sõidukile õige mootoriõli leidmiseks on kontrollida seda auto käsiraamatust, kus on alati sõidukile sobiv õlisort välja toodud. Kui sõiduki manuaali aga käepärast pole, saab sõidukile sobiva õli vaadata järele internetist.

Õli viskoossusklassid SAE (näiteks 5W-30)

Õlipakenditel on kaks tähist, mida jälgida tuleks: viskoossuse klass (näiteks SAE 5W-30) ja kvaliteediklass (näiteks ACEA A3/B3). Viskoossusastme tähise esimene number (5W) näitab õli voolavust madalatel temperatuuridel ning teine arv õli voolavust kõrgematel temperatuuridel.

Mida madalam on W-tähega number, seda kiiremini õli madalatel (0 °C) temperatuuridel mootorit käivitades kõikidesse vajalikesse kohtadesse jõuab. Mida kõrgem on teine arv, seda paremad on õli määrimisomadused 100 °C töötemperatuuri juures. Tavalistele autodele on tähisega 30 või 40 õli täiesti piisav – kõrgema voolavusega õli kasutavad juba näiteks tuunitud mootorid.

Õli kvaliteeditunnused ACEA ja API

Õli kvaliteedi märkimiseks kasutatakse API ja ACEA klassifikatsiooni. API (Ameerika naftainstituudi) klassi tähis näeb välja näiteks API SL/CC. Eestis ja Euroopas levinuim on ACEA (Euroopa autotootjate ühingu) klassifikatsioon.

ACEA süsteem jagab mootoriõlid nelja kategooriasse – A, B, C ja E – mis vastavalt tähistavad bensiinimootoreid, sõidu- ja pakiautode diiselmootoreid, uute katalüsaatorsüsteemidega mootoreid ja raskeveokite ja liikurmasinate diiselmootoreid.

Sõiduki liigi (näiteks A) järel on õli kvaliteeti tähistav number 1 – 5. Oma sõidukile sobiva kvaliteeditähise leidmiseks tuleks kindlasti kontrollida sõiduki käsiraamatut või pöörduda õli ostes töötaja poole, kes saab auto registreerimistunnuse või VIN-koodi järgi kõige sobivamat õli soovitada.

Kuni mai lõpuni on Autoeksperdis kvaliteetsed Liqui Moly mootoriõlid soodushinnaga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.