If Kindlustuse blogi

Kui kauaks jääb toimunud avarii mu kindlustushinda mõjutama?

Foto: Scanpix

Iga inimese kindlustusmakse on unikaalne ning standardset hinnakirja ei ole. Hind kujuneb väga paljude erinevate tegurite pealt, mida omakorda töötlevad veel kindlustusseltsi algoritmid.

Arvesse võetakse kindlustatava objekti asukohta, vanust ja väärtust. Samuti on väga oluline vastutava kasutaja vanus ning kogemus.

On erinevus, kas sportliku autoga algaja juht, kes peamiselt liigub Tallinnas või kogenud juht mõistliku pereautoga, kelle elukoht on maal.

Sõidukogemust saab muidugi arvestada vaid selle järgi, kui kaua on inimesel load olnud, kuna reaalset kilometraaži või sõidutundide arvu pole võimalik teada. Küll on aga olemas inimese kahjujuhtumite ajalugu. Juhul, kui neid on olnud ning see mõjutab oluliselt kindlustuse hinda.

Kindla koefitsiendi süsteem liikluskindlustuses lõppes 10 aastat tagasi

Liikluskindlustuse algusaegadel oli liikluskindlustuse arvutamise metoodika kõigil kindlustusseltsidel sama. Pärast Euroopa Liidu õiguse rakendamist loobuti Eestis hinnaregulatsioonist ning ühtse arvutusmudeli kasutamisest.

Umbes 10 aastat tagasi kadus ära ka varasemast tuttav süsteem, kus inimene teadis enda numbrit ja sai selle järgi kindlustuse hindu uurida. Kuna iga selts kasutas selleks oma metoodikat ja andmeid, siis ei olnud sellised numbrid enam võrreldavad.

Kas kahju jääbki hinda mõjutama?

See ei tähenda, et praegu kindlustusvõtja ajalugu ei loeks. Näiteks kaskokindlustuse puhul ei mõjuta aknatäkke parandamine järgmise kindlustuse hinda. Küll aga avaldavad mõju suuremad kahjujuhtumid, kus juhi roll on määravam. Samas ei ole ükski juhtum igavene ja korrektselt liigeldes hakkab see taas langema.

Kuna noor ja algaja juht on iseenesest suurem riskifaktor, siis on neil õnnetuste vältimine eriti oluline. Samuti ei ole pikas perspektiivis kasu ka sellest, kui lasta kindlustus teha kellelgi kogenumal. Sellisel moel võib olla makse madalam, aga kui vaja kunagi enda nimel võtta kindlustus, siis alustada tuleb ikkagi nullist, hoolimata vanusest või sõidukogemusest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.