Miks tuleks auto müümisel teha võimalikult kiiresti omanikuvahetus?

Foto: Shutterstock.

Mingil eluhetkel on paljud autoomanikud tegelenud auto müügi- või ostuprotsessiga. Selle käigus tasub kindlasti nii mõnelgi asjal silma peal hoida, et ei tuleks pärast auto müümist mõnd ebameeldivat üllatust kindlustusandja poolt.

Ohud varitsevad auto müüjat

Autot müües on vanal omanikul rangelt soovituslik ajada kohe asjad korda ka paberimajanduses ehk registreerida viivitamatult sõiduki omanikuvahetus ning võtta ühendust kindlustusseltsiga liikluskindlustusega seonduva osas.

Liikluskindlustuse puhul tasub meeles pidada, et seda saab teha ainult enne omanikuvahetust. Kui auto on juba uue omaniku nimel, siis enam kehtivat liikluskindlustust lõpetada ei saa. Tasub meeles pidada, et kindlustuslepingu menetlemine ja lõpetamine võib võtta paar päeva aega, mistõttu tasub sellega kindlasti varakult tegeleda.

“Autot müües on ohud vanal omanikul ehk müüjal” toob välja If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus, kelle sõnul seisneb põhjus selles, et õnnetuse põhjustades vastutab kahjude hüvitamise eest auto registrijärgne omanik. “Seega on vana omaniku huvi, et omanik saaks sõidukite registris võimalikult kiiresti vahetatud,” toonitab Kruus.

Paraku on levinud juhtumid, kus uus omanik ei registreeri sõidukit enda nimele, olgu selleks siis näiteks soov riigilõivu kokku hoida. Siinkohal ei muuda olukorda ka müües sõlmitud ostu-müügileping. Probleemide korral vastutab ikkagi registrijärgne omanik.

Anna Transpordiametile teada

“Kõige lihtsam on omanikul pärast müüki anda Transpordiametile teada, et tema müüs sõiduki ära,” selgitab Kruus. Iseteeninduses saab selle ära teha kiiresti ja mugavalt ning see toiming on tasuta. “Viie päeva pärast kustutatakse sõiduk ajutiselt registrist,” märgib sõidukikahjude grupijuht olukorrast, kui uus omanik ei ole sõidukit enda nimele vormistanud.

Teine viis on vormistada omanikuvahetus Transpordiameti iseteeninduses, kus müüja algatab ostu-müügi protsessi ja ostja viib selle lõpule. “Sel juhul on sõiduk uue omaniku nimele registreeritud ja rohkem keegi midagi tegema ei pea,” räägib Kruus. 

Uue registreerimistunnistuse saab lasta saata sellisel juhul koju näiteks postiga. Lisaks on sellise lahenduse puhul ka riigilõiv soodsam kui tavapärasel moel teenindusse kohapeale minnes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.