Pane tähele: liiklusmärgile otsa sõites tuleb asjast kindlasti politseile teada anda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Foto: Erik Prozes/ Eesti Meedia/Scanpix

Iga kindlustusjuhtumi korral ei ole tarvis politseid välja kutsuda. Tegelikult on juhtumeid, kus politseid tuleb teavitada, tõenäoliselt vähem kui selliseid, kus avariis osalenud sõidukite juhid saavad kindlustusjuhtumi ise fikseeritud.

Seadus näeb ette, et politseid tuleb teavitada sellisel juhul, kui avarii tagajärjel sai inimene vigastada. Tasub arvestada, et isegi marraskil käsi või verine nina on vigastus. Isegi kui mõni väiksem vigastus või verejooks ei tundu suure asjana, tasuks sellest politseid teavitada ja kiirabi välja kutsuda.

“Vaatad küll, et jookseb ninast verd, kuid hiljem lähed koju ja avastad, et tekib midagi hoopis hullemat,” ütles Ifi sõidukikahjude grupijuht Martin Kukk. Hiljem mõne vigastuse või probleemi avastamise korral pöördu ise arsti juurde või EMOsse.

Sõitsid liiklusmärgile või loomale otsa? Anna politseile sellest teada, enda huvides!

Autojuht on seadusega kohustatud politseid teavitama ka sellisest juhtumist, kus ühte osapoolt ei ole kohal. Siia alla käib näiteks otsasõit pargitud autodele, liiklusmärkidele, teepiiretele või muudele objektidele, mille omanikku ei ole võimalik kohe leida.

Kuke sõnul on levinud sellised olukorrad, kus sõidetakse otsa teepiiretele või liiklusmärkidele ning lahkutakse sündmuspaigalt ja teavitamisega hakatakse tegelema alles tagantjärele.

“Päris tihti on nii, et sõidetakse otsa mõnele postile, lahkutakse sündmuskohalt ning hiljem posti omanik avastab, et tema vara on kahju saanud. Seejärel tuvastatakse süüdlane, kindlustus hüvitab posti omaniku kahjud ning küsib kahju tekitajalt hiljem hüvitatud summa tagasi” ütles Kukk. Palju lihtsam on kohe omanikku või politseid ise teavitada, kuna sellisel juhul on kindel, et kahju hüvitab kindlustusselts.

“Kui lahkutakse seadust rikkudes sündmuspaigalt, siis on kindlustusel tagasinõude õigus,” selgitas Kukk.

Kindlasti tuleb politseile anda teada ka sellest, kui varaline kahju tekkis loomale otsassõidu või sellele vältimise tagajärjel. Politsei annab sellistes olukordades informatsiooni edasi keskkonnaametile, et haavatud või surnud loom sündmuspaigalt ära saaks toimetatud.

Enne politsei kutsumist mõtle, kas asja saaks omavahel ära lahendada

Tipptund, liiklusrohke tänav. Üks auto sõidab teisele tagant otsa. Tõenäoliselt on paljud meist sellist olukorda pealt näinud ning ise pikalt ummikus istunud. Kuke sõnul tasub alati mõelda, kas kiirem oleks olukord ise ära lahendada või jääda pikalt politseid ootama.

Kui on selge, kes on kahju põhjustaja, siis ei ole tegelikult sõidukijuhtidel mingit põhjust kutsuda välja politseid, kelle ainsaks rolliks on mõne pildi tegemine ja kindlustuspaberite täitmise abistamine.

Palju mõttekam on lihtsama plekimõlkimise korral jääda rahulikuks, fikseerida sõidukite asukoht, kahjud ja sündmuspaik üles pildistada ning seejärel juba kindlustusjuhtumi blankett täita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.