If Kindlustuse blogi

Tasub teada: mis on roheline kaart ja kas see peab ka päriselt rohelisel paberil olema?

Foto: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/Scanpix

Enamikesse Euroopa riikidesse autoga reisimine on paberimajanduse osas üsna murevaba. Kaasas tuleb lisaks enda isikut ja auto omamist tõendavatele dokumentidele vaid sõiduki kindlustuspoliisi. Mõnikord võivad asjad aga keerulisemad olla.

Mis on roheline kaart?

Soome, Lätti või Saksamaale sõites tavalisest poliisist täiesti piisab. Kuid kuidas on lood riikidega, mis ei kuulu Euroopa Liitu või Euroopa Majanduspiirkonda? Paljud inimesed juba teavad või on vähemalt liikluskindlustuse lepingut sõlmides kuulnud, mis asi on roheline kaart.

Roheline kaart on lihtsalt liikluskindlustuse kehtivust tõendav dokument, mida on osadesse riikidesse autoga reisides vaja kaasas kanda. Just rohelise kaardi alusel hüvitatakse välismaal kaasliiklejatele või sõidukitele tekitatud kahjud, täpselt nagu kodumaal tavalise kindlustuslepingu alusel.

Venemaal ilma rohelise kaardita kindlustusjuhtumi tekitamine võib halvimal juhul päädida sellega, et tekitatud kahju tuleb oma taskust kinni maksta. Suuresti sõltub sellises olukorras palju juba kohalikust politseist, kuid alati on kindlam roheline kaart kaasa võtta.

Millistesse riikidesse on vaja roheline kaart kaasa võtta?

Nagu öeldud, siis Eestis või välismaal autoga reisides rohelist kaarti kaasas pole vaja kanda. Rohelist kaarti on vaja Euroopa Majanduspiirkonna riikidest väljapoole minnes. Norra ja Šveits ei kuulu küll Euroopa Liitu, kuid on Euroopa Majanduspiirkonna (EAA) liikmed, mistõttu ei pea sinna reisides rohelist kaarti kaasa võtma.

Küll aga tuleb seda teha nendesse riikidesse reisides: Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Bosnia ja Hertsegoviina, Iisrael, Iraan, Makedoonia, Maroko, Moldova, Montenegro, Serbia, Tuneesia, Türgi, Ukraina, Valgevene ja Venemaa.

Kuidas ma rohelise kaardi saan?

Rohelist kaarti on võimalik Ifi e-büroo kaudu tellida. Liikluskindlustuse kehtivuse ajaks on see kõikidele klientidele tasuta. Soovitatav on roheline kaart varakult tellida: kaart prinditakse spetsiaalsele rohelisele paberile ning saadetakse sulle postiga, mis võib mõned päevad aega võtta. Ning jah, roheline kaart kehtib ainult rohelisele paberile prindituna.

Kui reis on aga näiteks homme või ülehomme, on võimalik pöörduda Ifi büroosse ja kaart sealt kohe kätte saada.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.