Neste blogi

4 põhilist taastuvallikat, millest Neste toodab keskkonnasõbralikku diislikütust

Foto: Neste.

Neste MY Renewable on 100% taastuvallikatest toodetud kütus, mille toormaterjalina kasutatakse mujal tööstuses ülejäävad jäätmeid või jääkaineid, millel enam kasutusotstarvet pole. 

Neste rafineerimistehastes teeb nendest aga puhast kütust, mis aitab süsinikujalajälge vähendada keskmiselt 90%, sest kütuse tootmiseks pole vaja maapõuest uut naftat ammutada. Vaatame järele, kust tuleb Neste MY Renewable tooraine. 

Loomsed rasvad toiduainetööstusest

Neste on juba aastaid tootnud kütust toiduainetööstuse jääkidest. Liha töötlemisel ja toidu valmistamisel tekib rasvasid, mida seni koguti utiliseerimiseks, kuna tegu on toiduks kõlbmatu ainega. Osaliselt kasutati seda ümber töödeldult ka loomasöödas, ent see protsess on üsnagi energiamahukas.

Neste MY Renewable muudab aga loomse rasva jäägid kütuseks. See on ainult üks allikas, millest toodab Neste taastuvkütust, sest loomsete rasvade kogused pole alati piisavad, et kogu tooraine vaid sellest saada.

Taimeõli töötlemise jäägid

Neste taastuvate toodete tootmiseks võib toorainena kasutada ka paljusid taimeõli töötlemise jääke ja jäätmeid. Näiteks on rääsunud rasvadest koosnev rasvhapete destillaat väga hea tooraine, millele muidu kasulikku kasutust pole leitud. See tekib rafineerimise käigus taimeõli maitse, lõhna ja värvi parandamisel, et kõik vastaks toiduainetööstuse kvaliteedistandarditele.

Taimeõli ise läheb aga teraviljatoodete ja kommide valmistamiseks ning kasutatakse ka või ning muude toiduainete lisandina.

Mida kauem kulub aega taimeõli transpordiks, töötlemiseks ja rafineerimiseks, seda suurem osa rasvu selles laguneb ja neid ei saa enam toiduainetööstuses kasutada. Samas saab seda ainet suurepäraselt kasutada kütuse tooraineks.

Kasutatud küpsetusõlid ja -rasvad

Lisaks toiduainetööstuse ettevõtetele jääb õli ja rasva üle ka näiteks toitlustusasutustel. Neid kogutakse restoranidest ja muudest söögikohtadest väiksemates kogustes. Siin saab registreerida ka oma toitlustusasutuse, et muidu kasutut jääki, mille utiliseerimise eest peaks maksma, hoopis Nestele müüa.

Kalarasv

Kalarasva taaskasutamine pole enam kuigi uus tehnoloogia – Neste on seda teinud juba ligi 10 aastat.

Kalarasv eraldatakse mageveekalade rookimisjäätmetest pärast seda, kui inimtoiduks sobivad osad on eemaldatud. Peamiselt kasutatakse Kagu-Aasia kalatöötlemistehastes toodetud rasva. Lisaks saab seda kasutada ka söödana.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.