Neste blogi

Neste alustab talvise diislikütuse laialivedu

Neste alustas eilsest, 7. oktoobrist külmakindlama diislikütuse laialivedu. Kuni -20-kraadise külmakindlusega üleminekuperioodi diislikütus jõuab tanklatesse sõltuvalt asukohast 1–3 nädala jooksul.

Neste Eesti hulgimüügijuhi Urmas Kuuse sõnul biodiisel ehk FAME talvistesse tingimustesse ei sobi: “Soovitan diiselautode omanikel, kes suvel FAME sisaldusega kütust tankisid, paagitäis ära kasutada enne miinuskraadide saabumist ning edasi minna üle külmakindlama kütuse kasutamisele.”

Talvistesse tingimustesse sobilik kütuse biokomponent on teise põlvkonna taastuvtoorainest diislikütus HVO. “Autojuhid, kes varasemalt on tankinud HVOd sisaldavat kütust, ei pea kohe kiirustama. HVOd sisaldava suvise kütuse külmakindlus on -10 kraadi ning talvise kütuse külmakindlus koguni -32 kraadi,“ ütles Urmas Kuuse.

Erinevalt FAME´st on teise põlvkonna taastuvtoorainest diislikütus HVO säilitatav üle talve. „HVO on keemiliselt koostiselt fossiilkütusega identne ning ka nende säilivusomadused on võrreldavad. HVO lisandiga kütus säilib hästi üle talve ning on reaalselt säilitatav aastaid,“ lisas Kuuse. Tema sõnul kasutab Neste diislikütuse lisandina nii suvel kui ka talvel ainult HVO´d.

Oktoobri teises pooles on miinuskraadid juba üsnagi tõenäolised, seepärast alustas Neste külmakindlamate kütuste laialivedu juba oktoobri alguses. Kütused tarnitakse Neste Soome rafineerimistehastest – Porvoost ja Naantalist.

Kuni sügisilmad kestavad, sobib kasutamiseks üleminekuperioodi diislikütus, mille külmakindlus on kuni -20 kraadi. Novembri alguses hakkab Neste Eestisse tarnima arktilist diislikütust, mis vastab talvistele kütusenormidele.

Urmas Kuuse sõnul müüakse talvel Eestis peamiselt kahte sorti diislikütust: “Eestis müüdava talvise diislikütuse klass 1 külmakindlus on kuni -26 kraadi ning klass 2 diislikütus talub kuni -32-kraadist külma. Neste Eesti tanklates on talvel müügil vaid klass 2 diislikütus, lisaks talvine Pro Diesel, mille külmakindlus on kuni -37 kraadi.”

Vastavalt seadusandlusele kehtib Eesti tanklates alates 1. oktoobrist suvise, talvise ja üleminekuperioodi diislikütuse müügiluba ning  alates 1. detsembrist müüakse tanklates vaid talvist diislikütust.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.