Neste blogi

Neste ja HAVI koostöös lähevad McDonaldsi toiduõli jäägid taaskasutusse diislikütusena

Mis on ühist friikartulitel ja keskkonnasõbralikul diislikütusel? Ühine on see, et Neste, HAVI ja McDonaldsi koostöös saab friikartulite õlijääkidest läbi ringmajanduse keskkonnasõbralik kütus. Jäägid köökidest, mis varem visati lihtsalt ära, osalevad nüüd uuesti majanduses, aidates süsinikujälge vähendada ning fossiilset kütust vähem tarbida.

Maailma juhtiv taastuvate diislikütuste pakkuja Neste rafineerib Neste MY diislikütuse toorainet  jäätmetest ja jääkidest ning teeb koostööd Hollandi McDonald’siga ja HAVI transpordiettevõttega. Selle tulemusena läheb McDonald’si Hollandi restoranidest ringlusse võetud kasutatud toiduõli Neste MY Renewable Diesel™-i kütusetootmisse. Diislikütust kasutatakse omakorda HAVI veoautodes, mis tarnivad kaupu McDonald’si restoranidesse. 

Neste MY taastuvallikatest toodetud diislikütus aitab selle kasutajatel vähendada fossiilse diislikütusega võrreldes kasvuhoonegaaside heitkoguseid kuni 90 protsenti, kasutades samas ära jäätmeid, millele mujal pole kasutust leitud.

Ringmajanduse partnerina aitab HAVI McDonald’sil kasutatud toiduõli koguda kõigist 252st Hollandi McDonald’si restoranist. Seejärel muudab Neste oma Rotterdami rafineerimistehases kasutatud toiduõli taastuvenergiaks ehk diislikütuseks, mis läheb kasutusse HAVI veoautodes.

Neste jaoks pole see esimene selline ringmajanduse projekt. 2019. aastal käivitas kütusetootja partnerluse USA-s Oaklandi linnaga, et seal Neste MY kütust kasutada kõigis munitsipaalsõidukites. Ka Oaklandi autodesse saadetud kütuse tootmisel kasutati restoranide jääke – toiduõlisid, rasvu ning muid jäätmeid, mis olid hangitud kohalikest toitlustusettevõtetest San Francisco, Oaklandi ja Haywardi piirkonnas.

Neste on Hollandis tegutsenud alates 2011. aastast, kui oma tegevust alustas Rotterdami taastuvate toodete rafineerimistehas. Sealne ja samuti ka Singapuri rafineerimistehas on maailma suurimad ja moodsaimad taastuvallikatest diislikütuse tootjad. Eelmisel aastal avas Neste Amsterdami lähedal Hoofddorpis veel ühe uue kontori, mis tegeleb taastuvallikatest kütuste rakendamisega lennutranspordis.

Neste tõi Hollandi turule MY Renewable diislikütuse 2019. aasta oktoobris ning see on praegu saadaval enam kui 90 asukohas üle riigi. Lisaks Hollandile on Neste MY Renevable saadaval veel Soomes, Rootsis, Eestis, Lätis, Leedus ning USA-s Californias ja Oregonis.

Vaata ka videot “From fries to miles” (ehk “Friikartulitest kilomeetriteks”), kus seletatakse lahti, mismoodi selline ringmajandus toimib:

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.