Neste blogi

PET plast ehk tavalised joogipudelid: 9 eelist, miks see materjal on praegu parem, kui nafta

Neste kasutab plasti keemilist töötlemist, et toota plasti lähteainet Neste RE, mille kvaliteet on sama hea kui naftapõhisel plastil. PET plast ehk meie tavaliste joogipudelite plast on toorainena väga tänuväärt materjal, kuna on kergesti ümbertöödeldav ja seda on ka igal pool üsna palju saada.

70% erinevatest karastusjookidest – nii gaseeritud joogid kui lihtsalt mahlad ja veed – on pakendatud just PET-taarasse, ülejäänu põhiliselt klaaspudelitesse, metallpurkidesse ja -karpidesse. Vaatamata PET-plasti kasutamise eelistele on plastpudelite kohta siiski palju müüte, mis ei vasta enam tõele. Asjata peetakse neid kasututeks ja loodust reostavateks jäätmeteks, millega pole midagi peale hakata. Tegelikult on tegemist väärtusliku materjaliga, mille peaks täielikult kokku koguma ja uuesti kasutusse võtma.

Siin on üheksa eelist, miks just see plast on tuleviku toorainena aina väärtuslikum.

  1. Kerge. Kuna PET plast on väga kerge, siis on seda odavam toota ja transportida. See nõuab vähem energiat.
  2. Ohutu. Maha kukkudes ei lähe plastpudel kildudeks ja ei tekita mürgiseid lagunemisprodukte.
  3. Mugav tarvitada. Kuna tegemist on ohutu ja kerge materjaliga, on see mugav pakend vedelike ja muude toiduainete kaasavõtmiseks.
  4. Taassuletav. Ehkki PET taarat kasutatakse tavaliselt vaid üks kord, sobib see väga hästi ka taaskasutuseks, kuna plastpudelid on taassuletavad ja neid saaks kasutada ka näiteks kraaniveega uuesti täitmiseks.
  5. Taaskasutatav. See on PET plasti aina olulisemaks muutuv omadus: pea kogu materjali saab väikeste kadudega uuesti kasutusele võtta. Nestel on selle jaoks keemilise töötluse tehnoloogia, mis lubab PET plasti taaskasutada nagu uut, selle omadused ei halvene.
  6. Säästev tootmine. Üha enam PET-plastist taarat toodetaksegi taaskasutatud materjalist, seega on tegemist aina enam keskkonnasäästliku ja väikese süsinikujäljega materjaliga.
  7. Energiat säästev. Plasti taaskasutamisega on võimalik säästa 88% energiat võrreldes sellega, kui valmistada sama materjali algsest toormest ehk toornaftast.
  8. Hästi töödeldav. Plasti saab kergesti vormida erineva kujuga anumateks, mis annab võimaluse brändidel neid kasutada oma identiteedi loomiseks ja reklaamimiseks.
  9. Paindlik tootmine. Tootjad saavad väga kiiresti ühelt pudelikujult või suuruselt teisele üle minna, mis tähendab väiksemaid kulusid ja paindlikumat tootmist.

Praeguseks on paljud suured karastusjookide tootjad alla kirjutanud erinevatele kokkulepetele, mille üheks heaks näiteks on nn. Courtauldi kohustus, millega tootjad lubavad aastaks 2030 vähendada süsinikuemissiooni poole võrra ja aastaks 2040 saavutada nullemisiooni. Osa sellest kohustusest on ka kogu plastmaterjali taaskasutusse võtmine. Euroopa Liidus on seatud eesmärgiks võtta 2025. aasta lõpuks ringlusse vähemalt 50% pakendijäätmetes sisalduvast plastist.

PET-plastpudelite disain on samuti aidanud jäätmete hulka vähendada. Pakendid on viimastel aastatel tootjate poolt disainitud sellisena, et need oleksid 30% kergemad kui kümmekond aastat tagasi ning muidugi kasutatakse pudelite valmistamisel nüüd aina enam taaskasutatud plasti.

Vaata Neste RE taaskasutatava plasti eeliste kohta lähemalt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.