SEAT/CUPRA

SEATi spetsialist vastab: millised on levinumad pistikhübriide puudutavad teemad ja küsimused?

Foto: Shutterstock.

Tavapäraste fossiilkütustel töötavate mootorite kõrval on üha enam populaarsust hakanud koguma keskkonnasõbralikumad hübriidsõidukid, mis kasutavad edasiliikumiseks kahte erinevat jõuallikat – elektri- ja sisepõlemismootorit. 

Euroopa Autotootjate Liidu (ACEA) värske uuringu kohaselt on kümnest Euroopa Liidus müüdavast autost kolm hübriidid. Kõige rohkem kõneainet tekitavad praegusel hetkel mõistagi pistikhübriidid. Kuna see tehnoloogia tõstatab veel seni hulga küsimusi, annab SEATi ekspert nendest levinumatele vastuse. 

Kui palju on pistikhübriidide elektriline sõiduulatus?

Tihtilugu tuleb pistikhübriidide (ka täiselektriliste autode!) puhul jutuks nende sõiduulatus. SEATi hübriidautode uuringute ja arendustegevuse juht César Méndez annab sedapuhku vastuse Portugalis elavale haldusassistendile Rita Steves de Matosele, kes kaalub pistikhübriidi soetamist. 

Méndez juhib tähelepanu esmalt asjaolule, et pistikhübriidide aku laetuse tase ei sõltu sisepõlemismootorist. “Sellel on spetsiaalne laadimispesa (nagu ka elektriautol), mis tagab selle täislaadimise igal hommikul,” lisab ta. 

Näiteks SEAT Tarraco e-HYBRID on võimeline ainult elektrimootorit kasutades läbima 49 kilomeetrit. Tõepoolest, pikemaid vahemaid ainult elektri jõul läbida ei saa, ent lühemad linnasisesed otsad pole probleem. 

Kas hübriide saab kasutada ka pikemateks reisideks?

Siit tekib kohe uus küsimus: kas pistikhübriididega saab ka pikemaid vahemaid läbida? Sellise küsimuse esitas SEATile kliendihaldur Aleksandra Rekas Poolast, riigis, kus huvi pistikhübriidide vastu on viimasel ajal tõusnud märgatavalt ja müük kasvas 2021. aasta kolmandas kvartalis ligi 124% võrreldes 2020. aastaga. 

SEATi spetsialist toob välja, et tänu nii sisepõlemis- kui ka elektrimootori tõhusale kombinatsioonile saab ka pikamaareise läbida murevabalt. SEAT Tarraco e-HYBRIDi puhul on näiteks kogu sõiduulatus 730 kilomeetrit.

Kuidas energia taaskasutamine toimib?

See küsimus pärineb Austria fotograafilt Patrick Röschlilt, kelle töö nõuab iga päev umbes 20 kilomeetrit sõitmist. César Méndez selgitab, et sisuliselt töötab elektrimootor generaatorina, mis pidurdamisel või aeglustamisel saab kulunud energiat suunata tagasi akusse ja seda seeläbi sõiduulatust suurendada.

Kuidas hübriidid madalatel temperatuuridel toimivad?

Jonathan Björkvik on Rootsi spordiettevõtte personalijuht. Pistikhübriidide müük kasvas Põhjamaades 2021. aasta üheksa kuuga 48%. Jonathan on aga mures selle pärast, kuidas need autod hakkama saavad Rootsi külmadel talvedel, mil temperatuur on tunduvalt alla 0 ºC. 

“Pole probleemi. Seni, kuni kõrgepingesüsteemi komponendid on alla -10 °C, töötab sisepõlemismootor. Kui aga mõnda aega oled ringi sõitnud ja mootori töötemperatuur on tõusnud, hakkab automaatselt tööle ka elektrimootor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.