Hea nipp

Millist värvi autoga on kõige ohutum sõita?

Rubriiki toetab

Uute autode ohutust hinnatakse enamasti Euro NCAP reitingu ja olemasolevate juhiabide ning uudsete tehnoloogiate järgi. Kindlustusfirmade statistikast võib näha, millised margid satuvad rohkem õnnetustesse ning milliste autode juhid kõige ohutumalt liigeldud saavad.

Tõenäoliselt ei tule kellelegi üllatusena, et ka auto värv mängib turvalisuses rolli. Tumedad ja musta värvi autod satuvad olenevalt riigist kuni poole rohkem õnnetustesse kui teist värvi autod.

Eriti suurt huvi auto värvi ja ohutuse korrelatsiooni suhtes paistavad tundvat austraallased, kuna mitmed selleteemalised uuringud on just Austraalia ülikoolide ja asutuste poolt läbi viidud.

Kõige ohutumaks värviks peeti eelkõige kollast, kuna see on piisavalt ere, et ka hämarates tingimustes silma torgata ning eristub liikluses taustast kõige paremini. Kollasele järgneb kohe valge, mida võib praktiliselt sama ohutuks pidada.

Ainsaks miinuseks valget värvi auto juures – liiklusohutuse vaatepunktist – on asjaolu, et valgeid autosid on lihtsalt palju rohkem kui kollaseid autosid. Seetõttu ei pruugi valge auto liikluses nii hästi teistest eristuda.

Heledamad ja erksamad värvid nagu oranž, kuldne, kreemjas ja roosa kuuluvad samuti madalama õnnetuse riskiga kategooriasse.

Kõige ohtlikumat värvi autod on seega tumedamat tooni: must, hall, hõbe, roheline, sinine ja isegi punane on võrreldes kõige ohutuma valge värviga suurema riskiohuga.

Tõeliselt ohutu sõidu jaoks tuleks siiski arvestada, et ainult valget värvi autoga sõites peab siiski sõitma vastavalt tee-, ilmastiku- ja nähtavusoludele.

Allikas: Monash University.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.