Sisuturundus

Kuidas valida haagist, mis sobib ideaalselt sinu paadile?

Tiki pakub kümneid erinevaid haagiseid – nende seast leiab endale sobiva iga paadiomanik.Foto: Bestnet

Kevad tuleb ning aeg on paadid talvekorterist välja otsida. Aga kui vajad nüüd paadi transpordiks uut haagist, siis tasub pilgud pöörata Tiki valiku poole. Milline haagis sobib sinu paadile kõige paremini.

Tiki pakub kümneid erinevaid haagiseid – nende seast leiab endale sobiva iga paadiomanik. Valikus on  niinimetatud kummipaatidele kui ka alumiiniumist ja plastikpaatidele sobivad haagised.

Väiksemad ilma pidurita haagised, sobivad 3,5–5 meetri pikkuste paatide transpordiks. Kuid valikus on ka piduritega ühe-ja kaheteljelised paadihaagised, mis sobivad kuni 10 meetri pikkuste paatide vedamiseks. Enamus neid haagiseid saab vedada edukalt tavalise sõiduauto järel.

Paadihaagist ostes ei ole mõistlik jääda kinni vaid selle hinda ja kandevõimesse. Tiki müügijuhi Valdur Tabri sõnul tasub haagist ostes eelkõige silmas pidada paadi suurust ja kaalu. Haagist valima minnes on mõistlik anda haagisemüüjale ka paadi andmed – nende põhjal saavad spetsialistid soovitada just sinu alusele sobivaima haagise. Oluline on, et paadi saaks haagisele kinnitada turvaliselt ja kindlalt. 

Paat peab mahtuma gabariitidesse

Väga tähtis on jälgida, kuidas paat haagisel istub. Paat peab kogu raskusega toetuma läbi põhjakiilu kiilurullikutele. “Oluline on jälgida, et haagisekonksule peab jääma kaalu 20–50 kg ja paadi massist 60% jääb treileri esiosale,” selgitab Tabri. Seda on oluline teada, sest kui treiler oma raskusega haagisekonksule ei vajuta, vaid hoopis tõstab seda, on keeruline sõita, seda eriti libedates tingimustes.

Haagist valides on oluline mõelda ka paadi kaalule.Foto: Besnet

Samamoodi tasub mõelda ka paadi kaalule. Kui paadi kaal on 600 ja enamgi kilogrammi, siis tuleks valida haagis O2 kategooriast, millel on olemas pidurid. Siin tuleb muidugi silmas pidada, et oleks vastavatele lubadele sobiv järelkäru ehk sõiduauto ja piduritega haagise täismass ei tohi B-kategooria juhilubade puhul ületada 3500 kg, vastasel juhul on vaja juba BE-kategooria juhiluba.

“Igal haagisel on märgitud ka vastavad mõõdud, mis gabariitidesse paat peab mahtuma,” selgitab Tabri. Kui paat ulatub haagise gabariitidest enam kui 20 sentimeetrit välja, peab sellele kinnitama laia veose tunnusmärgid.

Kui paat haagisel õigesti ei istu ja loksub, muutub selline kooslus eluohtlikuks nii endale kui ka teistele, kui mitte tavakasutuses, siis avariiolukorras kindlasti.

Tiki valikust leiab ka siinidega haagiseid, mis sobivad hästi just kummipaatidele ja teistele lamedapõhjalistele paatidele, kuna neil on toetuspind suurem. Rullikutega haagised sobivad kenasti sügavama kiiluga paatide jaoks.

Suuremad paadihaagised on varustatud Easy-Flip veekindlate ülespööratavate tagatuledega.Foto: Bestnet

Merevesi võib olla halastamatu

Kindlasti ei tohi unustada paadihaagiste hooldust. Merevesi võib olla halastamatu, mistõttu tasub vähemalt kord aastas lasta haagist kontrollida. “Erilist tähelepanu tuleb pöörata rattalaagritele, vedrustusele ja elektrisüsteemidele,” märgib Tabri. Siinkohal on hea teada, et kõik Tiki paadihaagised on keevisraamil ja tervikuna kuumtsingitud, mis tõstab nende vastupidavust.

Tiki suuremad paadihaagised on varustatud Easy-Flip veekindlate ülespööratavate LED-tagatuledega, mis tõstab märgatavalt nende eluiga. Kuna elekter ja vesi omavahel kokku ei sobi, on Tiki oma haagiste juures ka sellele mõelnud ning kogu haagise elektrisüsteemi (tuled, pistikud ja erinevad ühendused) veekindlamaks teinud.

Leia omale sobiv paadihaagis meie e-poest või konsulteeri müügitiimiga Tallinnas, Kadaka tee 185 asuvas Tiki esinduses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.