Põhjakate pole vajalik vaid offroad’il. Miks vajab seda ka sinu linnaauto? 

Kuidas leida oma neljarattalise jaoks õige põhjakate?Foto: Shutterstock

Milline autojuht poleks roolis valjusti vandunud, kui ette jääb löökauk või tugevamat sorti jääkamakas. Auto “südant” kaitseb vaid õhuke plekitükk ja nii võib mõni teravam kokkupuude lõppeda kuluka remondiga. Selle vastu on lihtne lahendus – põhjakate. 

Miks seda vaja on?

Põhjakate ehk teisisõnu karterikaitse on kaitsekiht tee ja auto vahel. See kaitseb sinu neljarattalist nii kivide, mätaste kui mustuse eest. Piltlikult öeldes on see sõiduki jaoks sama mis inimese jaoks rinnakorv – kaitseb kõige olulisemat. Üldiselt on see valmistatud terasest, alumiiniumist või plastist. 

Kvaliteetne põhjakate on eriti tähtis offroad-sõidukite puhul, mis mööda metsi ja konarlikku maastikku müttavad. See kaitseb neid muuhulgas ka vee eest, mis mootoriruumi sattudes võib suuri probleeme tekitada. 

Niisiis, kui harrastad offroad’i, sest mudas ja lumes sõitmine tekitab sinus adrenaliini, siis tasub oma neljarattaline varustada põhjakattega. Autoeksperdi tootevalikust leiad kindlasti sobiva. 

Mitte ainult off-road’i jaoks 

Põhjakate pole samas vaid ekstreemsete olude jaoks mõeldud. Ka külavaheteedel, kus auk on augu otsas kinni või kruusa lendab igas ilmakaares, on see soovituslik. Lahtised kivid või ebatasane tee sinu neljarattalisele pikas perspektiivis hästi ei mõju.

Kuid kellel pigem põhjakatet vaja ei lähe? Kui sõidad peamiselt hästi hooldatud teedel, linnas või maanteel, siis võib öelda, et see investeering tõenäoliselt ei tasu end ära. Samas, teetöid tuleb ette igal pool … Ja õlivannile võib ka pisem kivi liiga teha. Võib-olla tuleks siinkohal öelda, et parem karta kui kahetseda? 

Siit leiad sobiva põhjakatte oma igapäevasõidukile. Kindlasti pööra tähelepanu sõiduki mudelile ja tootmisaastale. 

Aga millist valida? 

Nagu eespool mainitud, on karterikaitsed üldiselt alumiiniumist, terasest või plastist. Leidub ka komposiitmaterjalist variante. 

Teras on tuntud vastupidavuse poolest, kuid on üpris raske. Alumiinium on kerge ja korrosioonikindel – ühtlasi ka väga populaarne valik. Komposiitmaterjalid on tugevad ja kaalult alumiiniumi ja terase vahepealsed, kuid ei pruugi pakkuda nii head kaitset kui metallist katted. Plastist variandi võib profülaktika mõttes paigaldada autole, millega sõidetakse peamiselt hooldatud teedel. 

Järgnevalt mõned soovitused põhjakatte valimiseks

  • Paigaldamise keerukus. Kas paigaldad katte ise või viid auto teenindusse? Mõned põhjakatted sobivad iseseisvaks paigaldamiseks, teised eeldavad professionaali kätt. 
  • Eelarve. Milleks põhjakatet vaja on? Kui linnamaasturi kaitseks, siis võib julgelt valida ka n-ö odava otsa toote, kuid offroad-sõiduki puhul ei tasu millegi pealt kokku hoida. 
  • Uuri. Enne ostu tegemist tasub guugeldada, mida ühe või teise toote kohta räägitakse. 
  • Kvaliteet olgu nr 1. Eelista tuntud brände. Vaid nii saad olla kindel, et põhjakattel on teatud kvaliteedigarantii. 
  • Kui suurt kaitset on vaja. Põhjakatted on erineva suurusega. Mõned katavad vaid mootori või käigukasti, mõned kogu veermiku. Mõtle järele, millist just sinu autole tarvis on. 

Põhjakatted pole vaid autoentusiastide pärusmaa. Need on vajalikud igale auto omanikule, kes soovib ennetada kulukat remonti ning kaitsta oma sõidukit väliste tegurite eest. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.