Mida peaks noor juht teadma mopeedi ja mootorratta kindlustamisest?

Liikluskindlustusest rääkides mõeldakse eelkõige sõiduautodele, kuid loogiliselt võttes ja ka seaduse järgi peavad kindlustatud olema kõik liikluses sõitvad masinad, nii nelja-, kahe- kui ka kolmerattalised. Statistika näitab aga, et tänavu maikuu seisuga on liikluskindlustuse registris üle 51 000 mopeedi ja mootorratta, millest kindlustatud on vaid 11 000.

Mopeedi saab küll nooruk juhtida, aga kindlustada tuleb see vanema nimele

Teatavasti saab mopeedi juhtida juba 16-aastane isik, kuid kindlustuspoliisi alaealine sõlmida ei saa. “Sellisel juhul peaks kindlustuslepingu tegema ema või isa,” sõnas Ifi liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg. “See on täiesti võimalik, et kindlustusvõtja on sel juhul lapsevanem, kuid mopeedi kasutab laps.”

Kindlasti ei tohiks aga minna liiklusesse sõitma mopeedi või rolleriga, millel kehtiv kindlustus puudub. Eriti puudutab see vähem asustatud maakohti, kus mopeede võidakse kasutada näiteks külapoodi minekuks.

“Liikluskindlustusseadus on selles mõttes hea seadus, et kannatanud saavad alati hüvitise. Kui mopeedijuht, kellel pole kindlustust, mõlgib auto ära, siis auto remondi maksab kinni kas Liikluskindlustuse Fond või kindlustusselts,” rääkis Veilberg. “Paraku tähendab see, et hiljem esitatakse tagasinõue mopeedi omanikule ja kahjunõue tuleb kinni maksta just temal. Veelgi keerulisem on olukord siis, kui kahju on suur, kui viga saavad inimesed.”

Mopeediomanikud on jalgratturitega võrreldes isegi paremas seisus

Kuigi mopeed ja mootorratas on loodud peamiselt üksinda sõitmiseks, võib liikluses tihti kohata mopeedijuhte, kes on sõidule ka sõbra kaasa võtnud. Kui aga kaasreisija peaks kindlustamata sõidukiga sõites vigastada saama, lasub vastutus sõidukijuhi õlul.

Teatavasti jalgratastele liikluskindlustust ei pakuta. Ühelt poolt on mopeedi- ja mootorratturite jaoks liikluskindlustuseta sõitmine kordades ohtlikum kui jalgrattaga, sest kiirused on suuremad ja õnnetuste puhul enamasti ka kahjud suuremad. Teisalt aga on kindlustatud mopeedijuht jalgratturiga võrreldes paremas seisus.

Olukorras, kus mopeediga kahekesi sõites saab kaasreisija vigastada, hüvitab ravikulud ja kahjud siiski kindlustusselts – seda muidugi juhul, kui juhil oli sõiduk kindlustatud. “Kui aga juhtub, et jalgrattur riivab autot, siis jalgrattal liikluskindlustust pole ning autoomanikul on õigus jalgratturilt remondiraha välja nõuda,” selgitas Veilberg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.