If Kindlustuse blogi

Mida võib kaasa tuua lumest puhastamata autoga sõitmine?

Foto: Peeter Langovits, Postimees / Scanpix Baltics

Isegi kõige tulihingelisem talve- ja jõulufänn peab teatud olukordades tunnistama, et talv on üks nuhtlus. Üks vaieldamatu nuhtlus autojuhtidele on lume puhastamine. Kuigi lume puhastamisest räägitakse igal aastal üha rohkem, kohtab liikluses pidevalt inimesi, kelle jaoks laiskus ja mugavus kaasliiklejate ohutuse üles kaalub.

Korralikult puhastamata esiklaasiga sõitmise riskidest saab aru iga natukenegi loogiliselt mõtlev inimene – piiratud vaateväljaga sõitmine suurendab võimalust, et midagi olulist jääb märkamata. Enamik autojuhte on suure tõenäosusega puutunud kokku ka olukorraga, kus äkilisemalt pidurdades esiklaas uuesti lumega kattub, sest katus on puhastamata jäänud.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Martin Kuke sõnul on puhastamata akende ja katusega sõitmine ohtlik nii autojuhile endale kui ka teistele kaasliiklejatele.

Esiklaasi puhastamine ja enda nähtavuse eest hoolitsemine on vaid üks põhjus, miks inimesed oma auto puhastamisesse tõsisemalt suhtuma peaksid. Vahest isegi tõsisem ja ohtlikum on just see olukord, kus juht on puhastanud lumest ja jääst vaid sõiduki aknad ja jätnud katusele ja kapotile lumemütsi, mis olenevalt ilmast võib sisaldada ka suuri jääkamakaid.

„Kui väiksematel kiirustel kiirendades ja pidurdades segab katuselt ning akendelt liikuma hakkav jää ja lumi autojuhti ennast, siis suurtel kiirustel on see ohtlik ka kaasliiklejatele,“ lisas Kukk.

Kui mõni lugeja pole veel lumemütsiga sõitmise ohtlikkusest endiselt aru saanud, siis järgnev video peaks paari sekundiga asja selgeks tegema.

Lume- ja jääkamakad muutuvad suurel kiirusel rasketeks lendavateks objektideks, mis ootamatult tagumisele autole esiklaasi lennata võivad. Mõnel juhul piirdub säärane õnnetus vaid purunenud esiklaasiga, kuid talvistes oludes võib mistahes kiirusel sõites nähtavuse kaotamine ja ehmatus lõppeda palju valusamalt kui ainult rahalise kahjuga.

Just sel põhjusel on näiteks paljudes USA osariikides puhastamata katusega sõit trahvi korras karistatav, eriti kui keegi lendlume tõttu kannatada saab. Ka Saksamaal on inimesed saanud trahve, suurusega ligi tuhat eurot, kui näiteks liikleja on sõitnud ringi puhastamata sõidukiga.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.