If Kindlustuse blogi

Tasub teada: mida teha kindlustusega, kui auto ostja sõidukit oma nimele ei võta?

Riik on meie elu niivõrd mugavaks teinud, et isegi auto ostu-müügi tehingu jaoks ei pea mõlemad osapooled enam maanteeameti esindusse kohale minema. Piisab, kui sõlmitakse leping ning ostja saab hiljem minna ja sõiduki enda nimele registreerida.

Siin peitub aga üks oht. Sageli juhtub nii, et ostja ei lähegi registreerima ja seni on auto müüja nimel. Mida sellisel juhul teha ja kuidas on asi kindlustustega?

Kasko tuleb enne müüki ära lõpetada

Kui autol on kehtiv kaskokindlustuse leping, saad selle lõpetada, esitades selleks avalduse enne sõiduki müüki.

Kui sõiduk on juba müüdud, siis saab lepingu vana omanik lõpetada ainult uue omaniku nõusolekul või uus omanik.

Liikluskindlustuse lõpetamine ei ole võimalik

Sõiduki võõrandamisel, s.o kindlustuskohustusega isiku muutumisel, ei saa lepingut lõpetada, vaid see läheb üle uuele kindlustuskohustusega isikule (vastutavale kasutajale, selle puudumisel omanikule).

Peale auto omandamist võib uus omanik valida teise kindlustusandja. Sellisel juhul lõpeb eelmise kindlustusandjaga sõlmitud leping automaatselt, kui hakkab kehtima teise kindlustusandjaga sõlmitud leping.

Kindlustusvõtjal on õigus küsida eelmiselt kindlustusandjalt kasutamata kindlustusmakse osa omal initsiatiivil tagasi.

Aga kui uus omanik ei registreeri autot enda nimele?

Sõiduki uue omaniku kohustus on taotleda omanikuvahetust viie tööpäeva jooksul andmete muutumisest ehk näiteks müügilepingu sõlmimisest. Ümber vormistamata sõiduki juhtimine on keelatud, selle eest on ette nähtud ka väärteokaristus.

Kui uus omanik sõidukit ümber ei registreeri, siis eelmisel omanikul on võimalik teatada maanteeametile sõiduki võõrandamisest, mille tulemusel ei ole auto enam kuidagi inimesega seotud.

Leping on eluliselt oluline!

Selleks on aga väga oluline, et oleks olemas ostu-müügi leping. Mitte mingil juhul ära anna autot üle ilma lepinguta ja ausõna peale, et teine pool läheb kohe ja registreerib ümber.

Hiljem võib sellega tekkida väga palju probleeme, alates kiiruskaamera trahvidest, mis sinu postkasti tulevad, kuni selleni, et lepingu puudumisel ei saagi autot võõrandada. Loe reaalset kirjeldust elust SIIT.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.