Jaguari maailm

Neli lahedat filmi-Jaguari – morbiidsest noorukist Põhja-Korea kurjamini

Foto: Karen Roe (Wikipedia)

Pole ime, et Jaguari stiilsed ja kiired autod on läbi aegade väga erinevates linateostes kandvaid rolle teinud. Toome välja neli näidet, millest mitmed on ka Eesti filmisõbrale tuttavad.

Matuse-Jaguar

Kuvatõmmis filmist

Kas see on kõige tähelepanuväärsem filmi-Jaguar? Võibolla tõesti.

1971. aasta film “Harold and Maude” räägib morbiidsest noorukist Haroldist (Bud Cort), kel on surma vastu terve mõistuse piire ületav huvi. Ta sõidab matuseautoga ja käib võhivõõraste inimeste matustel.

Ühel matusel kohtab ta enda vastandit ja hingekaaslast ühteaegu, 79-aastast vanaprouat nimega Maude (Ruth Gordon). Haroldil ja Maude’il tekib eriline suhe.

Haroldi ema – peenutsev ja pinnapealne naine – üritab oma poega aga kõigiti muuta ning muu hulgas ostab talle uhke sportauto, Jaguar E-Type’i. Harold aga ehitab selle matuseautoks ümber. Filmi süžeest tulenevalt auto lõpuks hävib.

Millise auto katust kasutades matuse-Jaguar valmistati, ei ole avaldatud. Ent nagu Autogeenius on varem kirjutanud, on mõni nupukas inimene suutnud selle mõistatuse lahendada. Väidetavasti on tegu ühe Jaapani siseturu jaoks toodetud kompaktse sõidukiga.

Shaguar

Kuvatõmmis filmist

James Bondi, Maxwell Smarti ja Johnny Englishi mediaankeskmine, Mike Myersi kehastatud eriagent Austin Powers sõidab filmides otse loomulikult Jaguariga. Tegelikult lausa kahe erineva kabrioletiga: klassikalise E-Type’iga ja märksa kaasaegsema XK8-ga.

Mõlemad kannavad Ühendkuningriigi riigilipu ehk Union Jacki mustrit, mõlema numbrimärgil seisab SWINGER (ühel on selle järele lisatud 1, teisel 2) ning mõlema auto margiks on kirjutatud Shaguar.

Yeah, baby, yeah!

Põhja-Korea pahalase sõiduvahend

Kuvatõmmis filmist

Paljude eestlaste silmis on Pierce Brosnan kõige õigem James Bond. Selle näitlejaga tehtud Bondi-filmid olid lihtsalt sageli esimesed, mida maarjamaalased piiride avanedes kinodes ja teleriekraanil nägid.

Brosnani viimaseks Bondi kehastamiseks jäi teadupärast 2002. aastal linastunud “Die Another Day” (eesti keeles “Surra veel üks päev”). Selles peab ta keset Islandi jäävälju ja jääst kindluse sees sõites maha autovõitluse põhjakorealasest kurjami Zaoga (Rick Yune), kes sõidab hästirelvastatud mürkrohelise Jaguar XKR-ga.

Võidab muidugi Bond. Jaguari saatus on uppuda, selle roolijal läheb veel kehvemini.

Jälitades naise Jaguari

Kuvatõmmis filmist

Jaguar etendab rolli ka legendaarse Alfred Hitchcocki ühes kuulsamas töös, väga kõrgelt hinnatud filmis “Vertigo”.

See räägib pärast traagilisi sündmusi paanilist kõrgusekartust põdevast ja seetõttu töölt eemaldunud politseiuurijast John “Scottie” Fergusonist (James Stewart), kelle kunagine tuttav kolledžipäevilt palkab jälgima oma kummalisena käituvat naist Madeleine’i (Kim Novak). Scottie tõrgub algul tööd vastu võtmast, kuid jääb lõpuks nõusse ja hakkab rohelise Jaguar Mark VIII-ga sõitvat naist jälitama.

“Vertigo” süžeed kirjeldada on piisavalt keeruline ja film ise niivõrd hea, et parem on see ise ära vaadata (kui seda juba tehtud pole). Koos Jaguari ja kõige muuga.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.