95 vs 98 – kas pean kartma, kui tankisin paaki teist bensiini kui tavaliselt?

Tanklas on üldjuhul valida kahe erineva bensiinikütuse vahel.Foto: Neste

Õige püstoli järele haaramine moodustab sõiduki tankimisest väga olulise osa. Palju kurja võib juhtuda, kui bensiiniautosse tankida diislit. Suuremas osas tanklates jaguneb ka bensiinivalik kaheks: 95 ja 98 oktaaniarvuga kütused. Mida neist peab teadma ja kumba valida?

Esimese asjana näitab oktaaniarv detonatsioonikindlust ehk mootoribensiini omadust põleda suure surveastmega mootoris normaalse kiirusega, mitte detonatsiooniliselt. Madalama oktaaniarvuga kütus võib hakata rasketel töörežiimidel liiga kiiresti põlema, mis mõjutab võimsust ja kütusekulu. Kõrgema oktaaniarvuga 98 on selle vastu veidi kindlam.

Detoneerumist ei tasu karta, kui mootor on kontrollitud ja töökorras. Lisaks on autodel ohutusvarustuse hulgas palju elektroonikat ning erinevaid andureid, mis peaksid suutma detonatsiooni vältida ja ohu korral ka juhti teavitada.

Kas 98 teeb mootori puhtaks?

Kõige levinum müüt on see, et 98-t tankides saab “mootori puhtaks”. Tegelikult ei vasta see tõele, sest kõrgema oktaaniarvuga bensiin ei puhasta mootorit ega põleta tekkinud tahma ega setteid.

Selleks on olemas õiged lisandid, mida kvaliteetsed kütused sisaldavad ja siinkohal ei ole vahet, kas tankida 95 või 98-t.

Räägitakse ka, et kõrgema oktaaniarvuga kütus parandab mootori jõuomadusi. Mõningal määral see nii tõesti on – kui mootor oskab seda õigesti ära kasutada.

Vale bensiini tankimist karta ei tasu

Kõrgema oktaaniarvuga kütust võib kasutada ka vanemates autodes, seega ei juhtu midagi, kui tanklas kogemata 95 asemel 98 bensiini tankisid. Ka vanem auto võib mingites olukordades töötada pikalt täisvõimsusel ja sel moel on võimalik kõrgemast oktaaniarvust ka kasu lõigata.

Mõnel eriti karmides oludes töötaval mootoril võib olla 98 kasutamine koguni kohustuslik. Üldjuhul sobib siiski tavaautodele bensiin oktaaniarvuga 95. Kui ei, siis on see kindlasti eraldi välja toodud. 

Kokkuvõttes pea meeles, et kui autotootja ütleb, et sinu auto mootorile sobib bensiin 98, siis pead ka seda tankima ja 95 sellisel juhul ei sobi. Teisalt, kui kasutusjuhendis on öeldud, et sellele mootorile sobib 95, siis võib tankida nii bensiini 95 kui ka 98. Tootja poolt ettenähtust madalam oktaaniarv ei ole mootorile hea! 

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.