Neste blogi

Eesti transpordifirma vähendab oma süsinikujälge loodussõbralikuma kütusega

Kiirtarnetele spetsialiseerunud transpordiettevõte AS HRX hakkab Eestis kasutama suuremas mahus taastuvtoorainest valmistatud diislikütust, mis võimaldab ettevõttel kasvuhoonegaaside hulka vähendada kuni 90 protsenti*.

“Meie veokid läbivad aastas enam kui 2 miljonit kilomeetrit ning isegi kevadiste piirangute ajal olid meie masinad järjepidevalt liikvel. Nüüd hoiab üks uudse kütusega sõitev veok kasvuhoonegaase aastas ära sama palju, kui tekitab näiteks 60 lennureisi Barcelonasse või kui kütta sauna kaks korda nädalas 87 aastat järjest. Keskkonnasääst on märkimisväärne,” kommenteeris HRXi juht Andres Leht.

Lehe sõnul on ettevõte järjepidevalt pingutanud keskkonnajalajälje vähendamise nimel: “Alles eelmisel aastal investeerisime rekordsumma uute ja säästlikumate masinate soetamisse. Meie jaoks on loodussõbralikuma kütuse kasutusele võtmine järgmine samm varem alustatud protsessis.”

Taastuvast toormest diislikütust toodetakse Neste uute tehnoloogiatega, kus tooraineks sobivad mistahes taimeõli jäägid ja tööstuses ülejäävate rasvade jäätmed. Sealhulgas kasutatakse Soomes ja Balti riikides Neste MY nime all müüdava kütuse tootmisel ära kogu saadaolevad loomse rasva jäätmed.

“Kliimamuudatuste mõju näeme me igapäevaselt nii autoaknast kui kuuleme uudistest. Enda kogemustele tuginedes saame kinnitada, et suhteliselt kergelt on võimalik hakata vähendama oma tegevuse mõju loodusele ning järgnevate põlvede elukeskkonnale,” ütles HRXi juht Andres Leht ning kutsus transpordiettevõtteid üles oma süsinikujalajäljele suuremat tähelepanu pöörama.

“Kui soovime vähendada maanteetranspordis kasvuhoonegaaside heitkoguseid, tasub vaadata transpordiettevõtete suunas. Oluline on ka teada, et kõige lihtsam on transpordis süsinikujalajälge vähendada, kui tankida sõidukeid taastuvast toorainest diislikütusega. HRX on oma valdkonnas oluline ettevõte, mistõttu on see suurepärane võimalus toetada ettevõtet oma strateegiate elluviimisel Eestis,” ütles Neste asepresident Joni Pihlström.

*) Taastuvtoorainest diislikütuse Neste MY tootmisel ja kasutamisel tekkiv kasvuhoonegaaside hulk on 90 protsenti väiksem kui fossiilse kütuse puhul. Emissiooni ja selle vähendamise metoodika arvutused on kooskõlas Euroopa Liidu taastuvenergia direktiiviga (2009/28/EÜ).

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.