Jalakäijad on tänavatel tagasi: meelespea, kuidas üheskoos koolilastega liigelda!

Lapsed on kõnniteedel tagasi, mis tähendab, et ka autojuhid peavad eriti tähelepanelikud olema.Foto: Shutterstock

Septembrikuu on käes ja tõeline tihe argirütm kätte jõudnud. Lapsed lähevad igal hommikul kooli, vanemad kiirustavad tööle, trennidesse või huviringidesse ja viimaks koju. Kuidas üheskoos liikluses hakkama saada?

Lapsed käivad esimest korda kooliteed

Autojuhid peavad arvestama, et taas on käes aeg, kui kooliteed alustavad ka 1. klassi lapsed, kes alles õpivad liiklusega arvestama. Kindlasti on vanemad teinud suurt eeltööd ning esimestel päevadel ja nädalatel saadetakse laps kooligi, kuid ühel hetkel hakkavad väikesed koolijütsid iseseisvalt kooliteed käima ning siis tasub autojuhtidel ennetavalt juba kiirust langetada.

Tallinna kesklinnas käivate laste ja autojuhtide olukorda ei leevenda kindlasti ka rohked teeremondid – iga nädal võib lapse koolitee muutuda, mis võib neis parajat segadust tekitada. Seega tasub autojuhtidel säilitada rahu ja sõita aeglasemalt kui vaja.

Jalakäija on liikluses nõrgem

Ülekäiguraja juures tuleb jalakäijal meeles pidada, et tema on haavatavam. Kui õnnetus juhtub, on jalakäija esimene, kes kannatab. Ja lapsevanemad peavad seda lastele meelde tuletama. 

Alati enne ülekäigurajale astumist tuleb veenduda, et sõidukijuht on sind märganud. Seda eriti sügise saabudes, kui ilmad muutuvad aina kehvemaks ning jalakäijat on keeruline märgata. Seega on hea mõte juba praegu jope külge helkur panna, sest see muudab sind kaasliiklejatele palju nähtavamaks ning hoiab ära palju suurema õnnetuse.

Ära näpi liikluses telefoni

Liikluses peab silmad lahti hoidma ning nutitelefon ja kõrvaklapid tuleks selleks ajaks taskusse panna. Pilk telefonis või keskendumine kõrvaklappides toimuvale viib tähelepanu liikluselt eemale ning kergemalt juhul võib jalakäija otsa jalutada vastutulijale, kuid kehvemal juhul ei vaadata enne ülekäigurajale astumist, kas tegevus on ohutu ning nii võivad tagajärjed olla väga kurvad.

Samamoodi on keelatud telefoni kasutamine autoroolis, sest see vähendab su tähelepanu ning selle lühikese hetkega, mil pilgu ekraanile viskad, võib liiklussituatsioon täielikult muutuda ja õnnetus käes olla.

Jalakäija jaoks on kõige kindlam viis tee ületamiseks anda autojuhile oma soovist märku. Jäädes ülekäiguraja äärde seisma, saab autojuht aru sinu soovist ohutult teed ületada.

Kui liigud jalg- või tõukerattaga, siis on soovitav tee ületamiseks ratta pealt maha tulla. Seadus lubab ka sõites teed ületada, kuid siis ei ole sul enam sõidukijuhiga võrreldes eesõigust. 

Muidugi on tungivalt soovitatav, et ratturid kannaksid ka kiivrit. Kiivri kandmise vastutust lasub inimestel endil. Ja seetõttu on oluline, et õpetaksime lapsi maast ja madalast, et kiiver on kasulik abivahend, mis õnnetuse korral kaitseb.

Linnapildis kohtab ka palju tanklaid. Kuid need ei ole kindlasti kohad, kus koolilapsed võiksid niisama jalutada ja hängida. Tanklates on sageli tihe liiklus erinevatest suundadest ning seega tasub sinna kõndima sattudes olla väga tähelepanelik. Samamoodi on soovitav tankima mineval autojuhil veenuda, et lapsed ja ka lemmikloomad püsiksid turvaliselt autos ning ei satuks tankla alale niisama uitama, mis võib tuua kaasa väga ohtlikke olukordi.

Seega tuleb kõigil, nii 1. klassi lapsel, täiskasvanud jalakäijal kui ka jalgratturil ja sõidukijuhil, olla liikluses alati tähelepanelik ning arvestada üksteisega. Nii jõuavad kõik turvalisemalt igal õhtul oma pere juurde tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.