Neste blogi

Kui säästlikult sa sõidad? Ülemaailmne ettevõtmine kutsub autojuhte targa sõidustiiliga end proovile panema

Kui oled mõelnud säästlikumale sõidule ja tahad vähema kütusega kohale jõuda, siis nüüd on võimalus lasta mobiiliäpil end sõidu ajal juhendada ja hinnata. Rahvusvaheline Autoliit (FIA) on loonud koostöös kindlustusfirmaga Greater Than mobiiliäpi (lae alla Androidile või IOS-ile), mis kasutab tehisintellekti abi ning aitab nutikamalt sõita.

Lisaks võib osaleda Smart Driving Challenge´il ning võistelda ka teistega, et välja selgitada, kes kõige paremini kokkuhoiuga toime tuleb.

Greater Than´i välja töötatud mobiilirakendus annab väljakutses osalejatele nutitelefoni kaudu reaalajas hinnangu sõidu ohutuse ja keskkonnasäästlikkuse kohta. Rakendust kasutavad ka tipp-rallisõitjad ning äpp ühendab end autoga üle Bluetoothi.

Osalejad õpivad vähendama CO2 heitmeid ning omandavad erinevaid oskusi ja sõiduvõtteid. Väljakutses osalejaid on rohkem kui 70 riigist. Võitja pälvib tiitli „Maailma kõige targem sõidukijuht”.

FIA Smart Driving Challenge´i punktisüsteem arvestab, kui ohutu ja keskkonnasõbralik on juhi sõit. Arvesse võetakse selliseid tegureid nagu energiatõhusus, kiirus, ökonoomne sõidustiil, ohutus ning gaasi ja piduri kasutamine. Numbrid ei sõltu küll auto margist ja mudelist ega geograafilisest asukohast, kuid tehisintellekt ja äpi algoritm arvestavad kasutaja sõidustiiliga ja selle mõjuga võimaliku keskkonnasaaste vähendamisele. See tähendab, et konkurentsis puuduvad eelised ja puudused, kui sõidad uuema või vanema autoga.

Esimene maailma kõige targem sõidukijuht kuulutati välja 2020. aastal. FIA Smart Driving Challenge´i esimesel hooajal korraldati umbes 14 eelvõistlust. Tavalised autojuhid, kes liitusid väljakutsega, nägid oma sõidumustreid reaalajas tehisintellektil põhineva mobiilirakendusega.

FIA SDC esimeses finaalis osalesid kaheksa paremat sõitjat Prantsusmaalt, Suurbritanniast, Katarist, Rootsist ja Singapurist, kes pidid läbima etteantud 4 km pikkuse marsruudi Pariisi lähistel kõige nutikamal ja turvalisemal viisil. Igal finalistil oli marsruudil neli katset, parima efektiivsuse saavutanud juht võitis FIA Smart Driving Challenge’i. Võitjaks kuulutati Anders Lindström Rootsist, kes on Kungliga Automobil Klubbeni (KAK) liige. 

Äpis saab võistelda ka sõpradega, teenida igakuiseid äramärkimisi ja reastada üksteist edetabelis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.