Kütus süsihappegaasist ja muid pöördelisi uuendusi – Soomes kuulutati välja mainekad Millennium Technology teadusauhinnad

Iga kahe aasta tagant valitakse Soomes kõige silmapaistvamad tehnoloogia-auhinnad. Millenniumi tehnoloogiapreemia ehk Millennium Technology Awardsi toetajaks on ka Neste, julgustades välja mõtlema uusi tehnoloogilisi lahendusi, mis muudavad meie elu pikema aja jooksul. Sel aastal on võitjate seas ka üks oluline lahendus kütuse jätkusuutlikuks tootmiseks.

Millennium Technology Awards´i auhinnafondi suurus on miljon eurot, et aidata ka rahaliselt kaasa heade ideede edasiarendustele. 

Varasemate võitjate hulka kuuluvad teiste seas sellised maailma muutnud leidurid ja teadlased nagu Tim Berners-Lee (veebi idee väljamõtleja), Shuji Nakamura (siniste ja valgete LED-ide tootmine), Linus Torvalds (avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem Linux) ja Frances Arnold (juhitud evolutsioon).

Shankar Balasubramanian ja David Klenerman. Fotod: Millennium Technology Prize

2020. aasta parima idee auhinna võitsid Cambridge’i ülikooli keemikud Shankar Balasubramanian ja David Klenerman, kes kuulutati Soome Tehnikaakadeemia (TAF) välja antava maailma ühe mainekaima teaduse ja tehnoloogia auhinna Millennium Technology Prize 2020 võitjaks.

Alates 2004. aastast kaheaastase intervalliga väljaantav üldpreemia lükkus aasta võrra edasi, kuna 2020. aasta auhinda ei saanud eelmisel aastal COVID-19 pandeemia tõttu välja kuulutada.

Teadlased Shankar Balasubramanian ja David Klenerman leiutasid Solexa-Illumina järgmise põlvkonna DNA järjestuse sekveneerimise (NGS) tehnoloogia, mis on täiendanud nii meie põhiteadmisi elust kui ka võimaldades kiiret, täpset, odavat ja suuremahulist genoomi sekveneerimist. Organismide täieliku DNA järjestuse määramise protsessi on väga vaja nii meditsiinis, bioloogias kui genoomikas. Nende asutatud ettevõte Solexa arendas tehnoloogiat edasi äriliseks kasutamiseks, mis on saanud nüüd kogu maailmas laialt kättesaadavaks.

DNA järjestuse uutmoodi tehnoloogiaga määramine on parandanud määramise kiirust ja kulusid ligi miljon korda, kui võrrelda inimese genoomi esimese järjestamisega 2000. aastal. Siis võttis inimese genoomi sekveneerimine aega üle 10 aasta ja läks maksma üle miljardi dollari.

Tänapäeval saab inimese genoomi järjestada ühe päevaga hinnaga 1000 dollarit ja tänu professorite Balasubramaniani ja Klenermani väljamõeldud tehnoloogiale järjestatakse nüüd igal aastal rohkem kui miljon inimese genoomi. See tähendab, et saame ka haigustest palju paremini ja kiiremini aru.

Uus tehnoloogia on aidanud efektiivsemalt võidelda koroonaviiruse vastu ja analüüsida uute viirusetüvede mõju.

Sachin Kochrekar.

Õhust saab toota kütust

Kindlasti on tuleviku jaoks pöördelise tähtsusega ka Sachin Kochrekari (Turu Ülikool) meetod süsinikdioksiidi kütuseks muutmiseks. Kochrekar võitis kõigi aegade esimese Millennium Pitching Contest´i, millega hinnati meie aja suurimaid väljakutseid lahendavaid leiutisi ja ideid. Pitching´u peaauhinnaks on 10 000 eurot.

Kochrekari innovaatiline meetod aitab muuta õhus leiduva liigse süsinikdioksiidi kütuseks, kasutades selleks taastuvaid energiaallikaid. See aitab leevendada kliimamuutusi ja vähendada süsinikuheidet.

Pitching´u konkursi teise koha pälvis Shruti Jain samuti Turu Ülikoolist. Tema uuenduslikuks lahenduseks, mida esitleti, oli nanoosakestel põhinev vereanalüüs vähi varajaseks avastamiseks.

Kolmanda preemia vääriliseks peeti keskkonna- ja tööstusmõõtmise firmat Vaisala esindava Samu-Pekka Ojaneni näidatud lahendust autode gaasiandurite võrku ühendamiseks, et saaks õhusaastet reaalajas jälgida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.