Neste liigub tanklate ja tootmisega süsiniku-neutraalsuse suunas

Neste on võtnud eesmärgiks saavutada 2035. aastaks süsinikuneutraalne tootmine. See nõuab kõigi ressursside, nagu energia, vesi ja toorained võimalikult tõhusat kasutamist. Energiatõhususel on siin väga oluline roll ning seda jälgitakse ka kõigis Neste tanklates nii Soomes kui Baltimaades.

Neste kaalub näiteks seadmete kapitaalremondil ja väljavahetamisel ning uute investeeringute tegemisel alati eriti põhjalikult ka nende seadmete energiatõhusust. 2017.–2025. aastal plaanib Neste säästa 2014. aasta energiatarbimise tasemelt 500 GWh.

Kuidas kütuse tootmisel energiat säästetakse?

Näiteks sõlmiti Fortumiga pikaajaline tuuleenergia kasutamise leping. Kokkuleppe järgi saab Neste kasutada oma energiatarbe koguvõimsusest (üle 60 MW) päikeseenergiat ligi 20% Neste Porvoo ja Naantali tehastes. Tuuleenergia tarned algavad 2021. aasta algusest. Tuuleenergiale üleminek vähendab Neste tootmiskohtades elektrienergia ostmisel kaudseid kasvuhoonegaaside heitkoguseid igal aastal umbes 40 kilotonni võrra.

Rafineerimistehastes kasutatakse ka palju vett ja auru. Suurim vee tarbimine toimub rafineerimisel. Lisaks kasutatakse vett näiteks ka terminalides ja tanklates, mitmesuguste keemiliste toorainete tootmisel ja meretranspordis. Neste jälgib oma veetarbimist ja püüab seda vähendada igal võimalusel. Veekulu arvestatakse näiteks ka taastuvate toorainete hankimisel ja tarnijate valimisel, kellelt nõutakse veekasutuse seiret.

Suur osa kasutatavast veest kulub fossiilkütuste tootmiseks ja seal kulub seda omakorda kõige enam jahutuseks. Taastuvatest allikatest kütuste rafineerimisel on aga vee tarbimine suhteliselt väike, kuna vett kasutatakse seal peamiselt auru tekitamiseks.

Singapuri rafineerimistehas kasutab näiteks praegu peamiselt ringlusse võetud reovett, osa tarbitavat vett tuleb ka vihmaveest, samuti kasutatakse, kui võimalik, soolast merevett.

Energiasääst Neste teenindusjaamade võrgus

Teenindusjaamade võrgustik Soomes ja Baltikumis on samuti võtnud endale kõrged energiatõhususe eesmärgid. Soomes asuvaid jaamu hõlmava programmi eesmärk on vähendada elektritarbimist 25% võrra võrreldes 2007. aasta tasemega. See saavutati 2020. aastal.

Balti riikide tanklate energiatõhususe programmi eesmärk on vähendada elektritarbimist 20% (6800 MWh) võrreldes 2010. aasta tasemega.

Lisaks on energiat kokku hoitud näiteks ka uue LED-valgustuse kasutamisega. Kütuseautode ja transpordiveokite kütusekulu on samuti viidud võimalikult väikeseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.