Neste osaleb projektis “Vedur”, mis tõukab kütust tootma energiatööstuse jäätmetest ja õhust

Kujuta ette, et oled depoos ja sul on suur vedur. Sellele lisatakse ükshaaval järgi vaguneid, mis vedurile järgnevad. Koos moodustavad need rongi – reisi jätkudes lisanduvad lõppu aina uued vagunid. Soomes käivitatud värske uurimisprojekt “Vedur” (soome k. Veturi) ongi just selline käimatõmbav ettevõtmine, mis peaks teised suured valdkonna tegijad kaasa haarama, et hakata kasutama nii transpordis kui plastitööstuses keskkonnasäästlike ning jätkusuutlikke lahendusi.

Värskes uurimisprojektis, milles osaleb ka Neste, on eesmärgiks arendada jätkusuutlikke igal pool kasutatavaid tooraineid ja tehnoloogilisi lahendusi transpordikütuste või kemikaalide ja polümeeride tootmiseks. Sellised uued lahendused vähendavad oluliselt toornafta kasutamist ja võitlevad samas ka kliimamuutustega, kuna nende süsinikujälg on võrreldes fossiilsete materjalidega väga väike. 

Uued tehnoloogiad, mida Neste uurib ja mille arendamist toetab, põhinevad taastuvatel ja ringmajanduse toormaterjalidel, mida oli seni väga raske utiliseerida. Need on näiteks metsatööstuse või põllumajanduse jäätmed, olmejäätmed, vetikad, plastijäätmed ja õhku paisatud süsihappegaas.

Selliste toorainete kasutuselevõtt ja logistika nõuab pikaajalist uurimistööd koos täiesti uudsete väärtusahelate arendamisega. Erinevate valdkondade partnerid peavad suutma koostööd teha ja üksteist toetada.

Koostöö puhtama keskkonna nimel idufirmadest tuntud brändideni 

Neste saab selle projekti jaoks toetust Business Finlandilt ning teeb tihedat koostööd ettevõtete, uurimisinstituutide ja ülikoolidega.

Teistest Soome tuntuimatest brändidest on projektiga “Vedur” liitunud veel näiteks Nokia, ABB, KONE, Sandvik, Fortum ja Metsä Group.

Neste eesmärk on saada juhtivaks tootjaks taastuvate allikate kasutamise ja ringmajanduse vallas. Innovatsioonitegevus keskendub Nestes olemasolevate äride uuendamisele ning uute toorainete ja tehnoloogiliste lahenduste väljatöötamisele.

Lähiaastatel suurendab Neste investeeringuid teadus- ja arendustegevusse veelgi ning loob Soomes uusi töökohti innovatsiooni vallas, et kindlustada ettevõtte pikaajalisi kasvueesmärke. See peaks looma uusi võimalusi ka keskkonna-alastele idufirmadele.

Toornafta vahetatakse välja jäätmete ja jääkide vastu

“Meil on plaan välja arendada süsinikust ja jäätmetest uued tooraineallikad, et asendada toornafta viie, kümne või kahekümne aastaga täielikult. Lignotselluloosid näiteks võivad tulevikus pakkuda suurt hulka säästvat lähteainet põllumajandus- ja metsandusjäätmetest ning erinevatest tööstusjääkidest. Tahked olmejäätmed ja plastijäätmed on samuti huvitavad toormeallikad, neid saaks juba üsna kiiresti kasutusse võtta,” ütles Neste innovatsiooni asepresident Lars Peter Lindfors.

Taastuvatest toorainetest toodete tehnoloogia on küll Nestel juba olemas, kuid tööstuslikus mahus tootmise edasiarendamiseks tuleb teha veel uurimistöid. Muuhulgas on väga olulised ka väiksemad tegijad, näiteks idufirmad. Nemadki saavad projektist kasu ning võivad teha koostööd suurettevõtete ja teadusorganisatsioonidega. Neste ootab seega uute lahenduste realiseerimiseks koostööpartnereid nii päris väikeste kui suurte seast.

Tegelikult on Nestel juba praegu olemas tehnoloogiad, mida saab kasutada näiteks vetikatel põhinevate lahendustega (nii kütuste kui keemiliste lähteainete tootmisel), taastuvallikatest vesiniku tootmisel ja muidugi ka Power-to-X lahendused, mis kasutavad tooraine allikana õhus leiduvat süsinikdioksiidi. Õhust eraldatava süsiniku tootmise jaoks saab aga kasutada taastuvat elektrit.

Uutel toorainetel on globaalselt suur potentsiaal ning need võivad 2040. aastaks asendada olulise osa maailma transpordikütuste tootmiseks kasutatavast toornaftast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.