Sügispori ja linnukaka auto peal: kui sageli tuleks sõidukit pesta?

Kuldreegel autopesuks võiks olla, et üks paagitäis kütust võrdub üks pesukord.Foto: Shutterstock

Autoomanikud jagunevad suures plaanis kaheks: kellele meeldib ja kellele ei meeldi autot pesta. Tegelikkuses on auto puhtana hoidmine üks olulisemaid asju, mida igaüks saab teha, et hoida auto väärtust ja kvaliteeti. Kui tihti aga on mõistlik autot pesta?

Auto puutub kokku tolmu, putukate, lindude väljaheidetega, pori ja pigiga, kui tuua välja enimlevinud auto mustaks saamise põhjused. Kui autot korrapäraselt ei puhasta, siis ladestub mustus autole ning rikub auto värvi. 

Kui tihti autot pesta, sõltub erinevatest asjaoludest, millest kõige olulisem on see, millistel teedel sa peamiselt sõidad – on märgatav vahe, kas sõidad kruusateel või maanteel, maal või linnas.

Kuldne reegel võiks küll olla see, et autot pestakse iga kahe nädala tagant. Kui autoga päris igapäevaselt ei sõida, siis võib arvestada nii, et üks paagitäis kütust võrdub ühe pesukorraga. 

Linnukaka pesuga ära viivita

Kindlasti vajavad sagedasemat pesu autod, mis ei seisa varju all, vaid lageda taeva all ning millele seetõttu langeb palju rohkem puuvaiku ja õietolmu, putukate jäänuseid ning lindude väljaheiteid. 

Kui lind on auto pinnale sirtsutanud, siis see plekk tuleks maha pesta esimesel võimalusel. Seda mitmel põhjusel. Esiteks on linnukaka happeline, mis kahjustab värvil olevat lakkpinda. Teiseks võib väljaheites peituda kivikesi, mis maha pestes võib tekitada auto pinnale tüütuid kriime. 

Linnu väljaheite laastava happelisuse eest kaitseb kõige paremini auto vahatamine, mis lisab autole kaitsekihi, mis hoiab söövitava toime ära.

Ära unusta sisepesu

Kindlasti ei tasu unustada ka auto puhastamist seestpoolt. Nii nagu välispindasid, on oluline puhastada ka autoistmed ja sisemisi pindu. Selleks kasuta tolmuimejat ja spetsiaalseid puhastuslappe. 

Soovitatav on puhastada ka jalamatid, kokku korjata uksesahtlitesse kogunenud prügi ning lapiga üle tõmmata uksepakud, kuna tahes tahtmata koguneb sinna mustust.

Kindlasti puhasta ka klaasid ja peeglid – lisaks esteetilisele välimusele paraneb nii ka nähtavus märgatavalt.

Proovi ka põhja alt pesta

Ka jahedate ja talviste ilmadega ei tasu auto pesemist ära unustada. Abi on juba sellest, kui teedelt autole sattuv sool ja pori saab kasvõi selvepesulas survepesuriga maha lastud. Parem ikka kui hakata pärast auto külge jäänud mustust maha küürima.

Survepesuriga tasub proovida ka auto põhja alt läbi käia, kuna sinna koguneb palju mustust, mis hakkab vaikselt, kuid järjekindlalt auto tervist halvendama.

Kodustes tingimustes autot pestes on paar asja, mis tasub meeles pidada:

  • pargi auto varju ning hoia auto kere märjana, siis ei teki auto kerele pesuplekke;
  • fikseeri sõiduki kojamehed üles tõstetud asendisse;
  • kontrolli, et kõik uksed ja aknad oleksid suletud;
  • alusta pesemist velgedest, kasuta selleks eraldi käsna;
  • pesu ajal suuna voolik allapoole, et vesi voolaks maha, mitte ei tungiks tihendite vahele.

Neste klientidel tasub minna autot pesema Jazzi pesulatesse, kus on võimalik oma sõiduk ise puhtaks pesta, kasutades selvepesula teenuseid. Lisaks võib kasutada käsipesula teenust, kus auto pestakse puhtaks Jazz Pesulate pesukarude poolt.

Kõikidele Neste klientidele kehtib Jazzi pesulates Neste soodus- või maksekaardi esitades alati 5-protsendiline soodustus (v.a Jazz Selvepesulates). Samuti on võimalik Neste klientidel pesu eest tasuda Neste maksekaardiga.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.