Neste blogi

Tehisintellekt vastab: mida tähendab „sisu“ soome keeles 2020ndatel?

Soomekeelset sõna „sisu“ tõlgitakse tihti kui meelekindlust või tugevust ja seda mõistetakse kui sisemist ressurssi, mis aitab üle saada isegi kõige suuremat väljakutset pakkuvatest situatsioonidest. Soomes seostub sõna ellujäämise ja eduga ning seda võib omistada nii inimesele kui ka rahvusele.

Idee leida üles soomekeelse sõna „sisu“ muutunud tähendus sündis koroonapandeemias, mis seadis ettevõtlusele ohtralt väljakutseid. Nüüd on võimalik igaühel veebilehel www.discoversisu.com testida, milline on tema “sisu” uuenenud tähenduses. Projekti viisid ellu Neste ja Ponsse koostöös tehisintellekti tehnoloogia ettevõttega Kasvu Labs.

Selgus, et tehisintellekti analüüs ja suur hulk soomekeelset materjali andis „sisu“ tähenduseks 2020ndatel neli sõna: roihu, kuura, perkele ja vaisto. Need korduvad kõige sagedamini artiklites ja kõnedes, mis käsitlevad soomekeelse sõna “sisu” olemust.

Discoversisu.com avaldab ka intervjuud „sisu“ teemadel Soome pikamaajooksja Lasse Viréni, Finnairi presidendi ja tegevjuhi Topi Manneri, 12-aastase ettevõtja Juho Kemppaineni ja ettevõtja Kamilla Sultanovaga.

Sõna „sisu“ tähenduse mõistmiseks anti tehisintellektile analüüsida 500 000 kommentaari või kõnet, 5000 TED Talksi ja 699 000 YLE intervjuud. Tehisintellekti treenimiseks kasutati „sisu“ uurija Emilia Lahti teadusartikleid, lisaks intervjueeriti projekti jaoks tuntud soomlasi ning analüüsiti nende seisukohti „sisu“ kohta. 

See projekt võiks inspireerida igaüht leidma oma “sisu” ja arendama oma tugevusi pandeemiajärgses maailmas.

„Globaalse pandeemia ajal on olnud vajalik rääkida „sisust“ ja püüda aidata inimestel saada üle keerulistest aegadest. Uuringus “Noored Soome ettevõtjad”, mis viidi läbi septembris-oktoobris 2021 ning mis oli suunatud noortele Soome ettevõtjatele, tundis 47,5 protsenti vastajatest, et nende ettevõtlik vaim on pandeemia ajal kasvanud ning 96,7 protsenti vastajatest tundis, et nende hoiakutel oli vähemalt mõõdukas roll, et tulla toime koroonakriisiga. „Sisu“ on olnud oluline osa lugudes, mida Neste ja Ponsse on maailmaga jaganud. Seetõttu tahtsime me jõuda oma projektiga tänase päeva olemuse parema mõistmiseni. Ning teisalt, defineerides ümber „sisu“, tahtsime me toetada ettevõtlust, edu ja jätkusuutlikku arengut,“ ütles Neste jätkusuutliku partnerluse, turunduse ja teenuste meeskonna juht Heidi Peltonen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.